Zdravotní sestry, které pracují na směny u lůžek pacientů, si od července přilepší, protože se jim zvednou příplatky. Schválila to dnes vláda, řekl novinářům ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík. Podle něj sestry dostanou navíc 2000 korun.

Nemocnice/ilustrační foto

„Sestry, které pracují u lůžka samostatně, tedy ne pod dohledem v třísměnném či nepřetržitém provozu, dostanou přidáno o 2000 korun hrubého. Pocítí to ve své výplatě někdy kolem 5. srpna,“ uvedl Ludvík, který před nástupem na ministerstvo řídil pražskou fakultní nemocnici v Motole. Podle ministra si přilepší sestry ve státních, krajských, soukromých i církevních zařízeních. Ministr dodal, že příplatek 2000 představuje nyní částku, kterou je možné „ufinancovat“.

Nemocnice v Česku se potýkají s nedostatkem personálu. Některá oddělení už kvůli tomu musela omezit, nebo ukončit provoz. Příplatek má situaci sester, které pracují bez dohledu u lůžek či na porodních a operačních sálech na směny, zlepšit. Podle podkladů pro vládu musejí nejen používat stále složitější prostředky a dodržovat náročnější postupy, ale také přebírat práci za chybějící kolegy a kolegyně.

Na příspěvky ministerstvo zdravotnictví poskytne dotace. Podle Ludvíka státní nemocnice dostanou 2000 korun bez odvodů na každou sestru. „Připravili jsme i dotační program pro ostatní zřizovatele, který půjde přes kraje. Tam bude podmínkou, že když se sestrám 2000 přidají, aby se jim jinde neubraly, třeba v osobním ohodnocení. Pokud podmínka nebude splněna, budou muset kraje dotace vrátit,“ řekl Ludvík. Podle něj 600 milionů poputuje ze státního rozpočtu, dalších 400 milionů pro soukromé nemocnice dá ministerstvo ze svých rezerv.

Ludvík doplnil, že opatření ročně vyjde asi na dvě miliardy. Příští rok by s výdaji měla počítat už úhradová vyhláška.

Příspěvek upravuje nařízení, které mění také platové tabulky. Podle předpisu by až 5000 korun navíc mohly dostávat samostatné sestry v nepřetržitém či třísměnném provozu nejen v nemocnicích, ale také v domovech pro seniory či ústavech pro postižené.

31.5.2017

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv