Sněmovna by mohla obnovit praktické lékařství pro děti a dorost jako základní obor specializačního vzdělávání. Předlohu ODS v úvodním kole podpořila a zkrátila i lhůtu pro její projednávání ve zdravotnickém výboru. Ani tak ovšem není zcela jisté, zda dolní komora stihne schvalování novely do říjnových voleb. Občanští demokraté ji podali v reakci na nedávno schválenou normu, která vzdělávací obor dětských praktiků slučuje s pediatrií.

Pediatr/ilustrační foto

O předloze se v dolní komoře rozhořel poměrně ostrý spor už koncem června, kdy ji poslanci rozjednali. Dnes Sněmovna už jen hlasovala o návrhu Davida Kasala na zamítnutí v prvním čtení, který nepodpořila. Normu potom poslala do výboru, jenž bude mít na její projednání měsíc místo obvyklých dvou. Na plénu by se mohla dál projednávat na zářijové schůzi, patrně poslední před volbami.

Občanští demokraté tvrdí, že ke spojení oborů není důvod. „Péče o děti v primární péči se významně liší od léčby, která probíhá na lůžkových odděleních nemocnic a klinik,“ uvedli předkladatelé v čele s Bohuslavem Svobodou v důvodové zprávě. Samostatný obor dětský praktik podle nich odpovídá potřebám tuzemské soustavě péče, jež klade důraz na primární péči a prevenci.

O praktickém lékařství pro děti a dorost se vedla mezi poslanci při projednávání minulé novely zřejmě největší debata. Kritici zrušení samostatného oboru tvrdili, že změna není dostatečně zdůvodněná a že současný stav je funkční. Jejich oponenti zase poukazovali na to, že norma praktické lékaře pro děti a dorost nezruší, jen budou mít společný obor s pediatry. Jde v tomto směru hlavně o prostupnost mezi ambulancemi a nemocnicemi. V návrhu ODS by prostupnost zajistil kvalifikační kurz.

Občanští demokraté původně chtěli, aby Sněmovna o předloze rozhodla zrychleně už v prvním čtení. Kluby ČSSD a ANO ale možnost takového postupu koncem června vetovaly.

12.7.2017

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv