Poslední květnová neděle je Světovým dnem štítné žlázy. Téma pro letošní rok se zabývá hypotyreózou- sníženou funkcí štítné žlázy. Tou u nás trpí přibližně 15-20% žen ve věku kolem 50 let, může se ale objevit i u mladších ročníků.

Unavená žena/ilustrační foto

Dříve trpěli pacienti strumou neboli zvětšenou štítnou žlázou nad normou. Ta se však díky jodaci jedlé soli v posledních 50ti letech výrazně snížila a naopak narůstá počet osob se sníženou funkcí štítné žlázy. Ta se rozvíjí, je-li snížená tvorba hormonu tyroxin a její příčinou je postižení parenchymu žlázy chronickým zánětem, vzácněji jde i o jiné příčiny.

Onemocnění štítné žlázy mnohdy nemá žádné příznaky a probíhá velmi nenápadně, avšak při včasném záchytu je velmi dobře léčitelná. Mezi hlavní příznaky patří únava, ztráta životního elánu, zapomínání, snížení fyzické výkonnosti, zadržování tekutiny. Pokožka bývá většinou suchá, nehty mají zhoršenou kvalitu a vlasy můžou více vypadávat a ztratí svůj lesk. Může se také projevit zvýšení hmotnosti, v průměru okolo 3-4 kg. Ženy přičítají obtíže mnohdy změněné životní situaci, po porodu, při náročné péči o rodinu, při náročném zaměstnání a u starších osob jsou vysvětlovány stárnutím.

Velmi rizikové je toto onemocnění u těhotných žen a může mít zásadní vliv na vývoj plodu. Těhotenství totiž klade na štítnou žlázu zvýšené nároky, protože musí produkovat daleko více hormonů než za běžného stavu. Plod je v období 12.-16. týdne zcela závislý v dodávce tyroxinu na matce. Velmi se doporučuje, aby gynekolog provedl včasné vyšetření na funkci štítné žlázy, které se provádí odběrem krve.

Pokud je pacientovi zjištěna hypotyreóza, jsou mu nasazeny léky a při jejich správném užívání ho nemoc nikterak v životě neomezuje. Při správných preventivních postupech lze nemoc včas odhalit.

28.5.2015

zdroj: Ozdravotnictví.cz


Další články

Na přehled všech zpráv