Správa státních hmotných rezerv (SSHR) nemá v tuto chvíli ve skladech pro školy žádné další zásoby antigenních testů na covid-19. Všechny již vydala. Na dotaz ČTK to dnes uvedl předseda SSHR Pavel Švagr. Správa nemá podle něj pro školy ani žádné PCR testy. Ministerstvo školství podle své mluvčí Anety Lednové situaci od pondělí intenzivně řeší s ministerstvem zdravotnictví tak, aby správa mohla na testy vypsat novou zakázku.

Švagr v pondělí oznámil, že SSHR zrušila tendr na 5,6 milionu antigenních testů do škol. Ani jeden ze čtyř zájemců nesplnil zadávací podmínky, a to ani v dodatečném termínu, a tak správa musela všechny firmy vyloučit. Současné zásoby testů ve školách stačí podle zástupců škol asi do konce příštího týdne. Podle ministra školství Roberta Plagy není jisté, zda se testy podaří do škol dodat včas. Školy by si podle něj ale mohly testy nakoupit také samy. Zároveň to označil za příležitost urychlit využívání PCR testů. Vláda podle něj udělá vše pro to, aby kvůli komplikacím s testy nebylo nutné omezovat výuku.

Novou zakázku podle Švagra správa rezerv do dnešního poledne zatím nevypsala. „Čekáme na podklady z ministerstva školství a ministerstva zdravotnictví,“ uvedl. Správa podle něj už všechny antigenní testy pro školy ze svých skladů vydala a další nyní nemá. „Pokud jde o PCR testy, tak nikdy jsme žádný požadavek na jejich nákup neobdrželi a je to celkem logické, protože testy musí odebírat zdravotnický personál a vyhodnocuje je specializované pracoviště. Takže to není produkt pro náš nákup,“ řekl.

„Situaci od pondělního odpoledne intenzivně řešíme tak, aby ministerstvo zdravotnictví urychleně upřesnilo specifikace a zakázka mohla být Správou státních hmotných rezerv vypsána znovu,“ uvedla dnes na dotaz ČTK mluvčí ministerstva školství. Úřad podle ní již dříve upozorňoval na to, že centralizovaný nákup může mimo nouzový stav znamenat problém, což se nyní ukázalo. Právě proto podle ní pandemický zákon umožňuje, aby si testy nakoupili i zřizovatelé či školy sami a ministerstvo jim následně posílilo rozpočty jednorázovým normativem. Zopakovala, že návrat žáků do škol ohrožen není.

Na základě připravovaného otevírání škol ministerstvo na začátku dubna stanovilo, že dostupné zásoby antigenních testů mohou školám vydržet nejdéle do týdne od 10. května. Úřad pak podle Plagy navrhnul, aby SSHR zajistila nákup 14,35 milionu testů pro školství do konce školního roku. Vláda ale rozhodla o nákupu pouze 5,6 milionu kusů, které měly školám vydržet zhruba do konce května. Tyto testy zatím správa nezajistila.

Minulý týden směřovalo do škol 3,5 milionu antigenních testů Singclean. Již dříve školy dostaly 2,6 milionu antigenních testů od společnosti Lepu a 1,5 milionu později objednaných testů od společnosti Singclean. Oba se vyrábějí v Číně a podle kritiků nejsou úplně spolehlivé. Vítěz poslední zakázky – firma Masanta s testy Singclean – už minulý týden oznámil, že se do současného tendru nepřihlásil.

27.4.2021

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv