Starostové malých obcí protestují proti pokutám, které školy a další organizátoři akcí pro děti mají platit za účast neočkovaných dětí. Sdružení místních samospráv (SMSČR), které starosty zastupuje, žádá Sněmovnu, aby zastavila projednávání novely, která počítá s výrazným zvýšením pokut ze 100.000 Kč na půl milionu. Takto vysoká sankce podle nich odradí organizátory od pořádání jakýchkoli akcí a může být pro ně likvidační.

Očkování/ilustrační foto

„Považujeme výši sankcí za naprosto nepřiměřenou a konkrétně pro naše organizace zcela likvidační,“ uvedl člen předsednictva SMSČR Oldřich Vávra. Podle starosty Kamýku nad Vltavou Petra Halady je sankce pro zřizovatele škol nepřiměřená a nemá již preventivní či výchovný charakter. Pro pedagogy a dobrovolníky navíc může pokuta představovat psychickou zátěž.

Podle sdružení chce stát stanovit vyšší pokuty v případech, kdy školy, domy dětí a mládeže nebo neziskové organizace například nedodrží podmínku pro účast dětí na těchto pobytech, kterou je doklad o očkování. Nyní se za podobné pochybení ukládají pokuty v řádech stovek nebo několika tisíc korun.

Novelu zákona o veřejném zdraví připravilo ministerstvo zdravotnictví. Ve druhém čtení a závěrečném schvalování by mohla být na březnové schůzi, která začíná 10. března. Zdravotnický výbor se novelou zabýval koncem ledna. Tehdy nepodpořil návrh Jana Farského (TOP 09 a Starostové) na změnu, díky které by rodiče nemuseli kvůli táborům nebo školám v přírodě psát potvrzení o bezinfekčnosti. Potvrzení o zdravotní způsobilosti by pak nevystavovali lékaři, ale rodiče. Sdružení místních samospráv nyní žádá, aby poslanci novelu vrátili ministerstvu k přepracování.

Spory kvůli očkování dětí se vedou již řadu let. Loni v květnu Ústavní soud odmítl stížnost rodičů, kteří nenechali syna očkovat povinnou hexavakcínou. Oba za to dostali šestitisícovou pokutu. Nejvyšší správní soud v jiné kauze uvedl, že negativní názor na očkování a obava z možných rizik nevyvazuje rodiče z povinnosti umožnit vakcinaci dětí.

Názory na prospěšnost očkování se liší. Rodiče často namítají, že očkovací povinnost zasahuje do základních lidských práv, a proto by měla být upravena zákonem, a nikoli jen vyhláškou. NSS například v jedné kauze uvedl, že povinné očkování, stejně jako velká část lékařských zákroků, může za jistých okolností vést ke způsobení závažné újmy.

Pro děti v Česku je povinné očkování hexavakcínou, která pokrývá záškrt, tetanus, černý kašel, dětskou obrnu, žloutenku typu B a onemocnění vyvolaná bakterií Haemophilus influenzae typu B. Další povinná vakcína chrání před spalničkami, zarděnkami a příušnicemi. Výjimku z povinnosti mají děti s prokázanou imunitou proti dané infekci nebo se stavem, který brání podání očkovací látky.

19.2.2015

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv