Už zítra vyrazí lidé po celé republice se sazenicemi slunečnic do ulic, aby je zasadili ve svém městě, a dali tak najevo sounáležitost s pacienty s roztroušenou sklerózou (RS). Touto nemocí trpí v ČR přes 17 tisíc lidí. Každý rok přibude až 1 000 nově nemocných. Kvalita péče o pacienty s RS však mnohde zaostává. Osvětový projekt Rozsviťme Českou republiku proto vyzývá českou populaci, aby se spojila a zasadila o zlepšení možností komplexní léčby o tyto nemocné.

Slunečnice/ilustrační foto

„Lidi, kteří chtějí projekt podpořit, zveme, aby přišli na vytipovaná místa, jejichž seznam najdou na www.nfimpuls.cz a zasadili svoji vlastní slunečnici. Pacienty mohou podpořit také příspěvkem na transparentní účet projektu Rozsviťme Českou republiku 8888 999 000/2010 Fio banka a.s. Dárcovskou SMS ve tvaru DMS IMPULS 30 mohou lidé posílat na číslo 87 777. Cena DMS je 30 Kč, Nadační fond (NF) IMPULS obdrží 29 Kč. Peníze, které vybereme, okamžitě rozdělíme organizacím, které se o pacienty starají a pomáhají jim žít plnohodnotný život RS navzdory,“ říká Kateřina Bémová z NF IMPULS, který je s podporou Unie Roska iniciátorem akce.

Nemocné s RS podporuje NF IMPULS již 17 let, a jeho práce začíná tam, kde končí možnosti veřejného pojištění. „Rozhodli jsme se, že je potřeba s rostoucím počtem pacientů rozšířit také hranice pomoci, které se nemocným dostává. Proto se zrodil celorepublikový projekt Rozsviťme Českou republiku, který je výzvou pro všechny lidi a firmy, aby pomáhali spolu s námi zlepšit podmínky péče a tím i kvalitu života pacientů s RS,“ upřesňuje Kateřina Bémová z NF IMPULS. Projekt symbolizuje slunečnice, protože každé ráno otáčí hlavu za sluncem vstříc nové naději stejně, jako pacienti s touto vážnou diagnózou.

Happeningy startují v Praze, Ostravě, Jihlavě, Českých Budějovicích a Teplicích 6. června 2017 v 10 hod. Pacienti s RS, jejich lékaři, sestry, představitelé města, místní firmy, NF IMPULS, Unie Roska a podporovatelé přijdou osadit veřejné pozemky rozkvetlými slunečnicemi na znamení podpory lidí s RS. V Praze se akce koná v Kateřinské zahradě, vchod proti rohu ulic Ke Karlovu a Na Bojišti, k záhonu veřejnost zavedou směrovky. V Ostravě v Sanatoriích Klimkovice, Hýlov 24. V Budějovicích se bude sázet na ulici Lidická (mezi Státní vědeckou knihovnu a KD Gerbera). V Jihlavě je záhon na ulici Hradební. V Teplicích se akce koná v parku Milady Horákové v blízkosti vlakového nádraží (Nádražní náměstí, záhon u kašny). Záštitu projektu poskytl vicepremiér Pavel Bělobrádek, který sám nemocí trpí. „Na akcích rádi přivítáme všechny, kdo chtějí nemocným s RS pomoci v boji s touto nemocí,“ dodává Bémová.

„RS je nejčastější neurologické onemocnění mladých lidí vedoucí k trvalé invaliditě z neurologické příčiny. Neexistuje prevence, příchodu nemoci se tak nelze ubránit. V současnosti nemáme k dispozici lék, který by RS vyléčil. Nemoc postihuje především mladé lidi v produktivním věku a nevyhýbá se ani dětem. V populaci se rozšiřuje natolik, že pokud by člověk chtěl, určitě by ve svém okolí našel někoho, kdo RS trpí,“ uvádí prof. MUDr. Eva Kubala Havrdová, CSc., vedoucí Centra pro demyelinizační onemocnění Neurologické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze.

Ti, kdo na akci nemohou přijít, mohou nemocné s RS podpořit také tím, že si doma zasadí slunečnici a fotografii budou sdílet s hastagem #rozsvitmecr na facebook.com/nfimpuls/ a na svých sociálních sítích.

5.6.2017

zdroj: Medica Healthworld a.s.


Další články

Na přehled všech zpráv