Sdružení praktických lékařů pro dospělé i dětské pacienty a zástupci odborných společností stvrdily spolupráci s ministerstvem zdravotnictví na reformě primární lékařské péče. Sdružení navíc budou přímo dostávat k připomínkám návrhy zákonů, které se této péče týkají. Uvádí to memorandum, které podepsal ministr Adam Vojtěch a zástupci sdružení lékařů a profesních a odborných společností.

Dohoda/ilustrační foto

Spolupráce se má podle memoranda týkat například posílení role praktických lékařů pro dospělé i děti v systému poskytování zdravotních služeb a rozšíření jejich pravomocí. Dokument také hovoří o zachování, podpoře a rozvoji systému primární péče a o podpoře udržení a zřizování ordinací praktiků i ve venkovských oblastech a o podpoře vzdělávání a rozvoje oborů všeobecného praktického lékařství.

Společným cílem je podle Vojtěcha to, aby se praktičtí lékaři stali základním kontaktním místem pro pacienty, kteří v současnosti podle něho bloudí systémem zdravotnictví. „S tím souvisí také to, že by se praktičtí lékaři měli více věnovat péči o pacienty s akutními a chronickými onemocněními. To vše povede k zásadně lepší a efektivnější organizaci zdravotní péče o pacienty,“ řekl ministr.

Primární péče je podle předsedy Sdružení praktických lékařů Petra Šonky „podceňovanou popelkou“. Ocenil, že se jí ministerstvo začalo věnovat. „Beru to jako závazek trendu, který bude pokračovat do budoucna,“ uvedl k memorandu Šonka.

Signatáři se dále zavázali k rozvoji elektronizace zdravotnictví, snížení administrativní zátěže a naopak zvýšení bezpečnosti pacientů. Chtějí také zlepšit komunikaci při přípravě a prosazování nových medicínských postupů a doporučených lékařských metod a budou se snažit o zvyšování informovanosti pacientů.

Ze strany lékařů se k memorandu připojily vedle Sdružení praktických lékařů také Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost, Odborná společnost praktických dětských lékařů a Společnost všeobecného lékařství.

13.7.2018

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv