Stát chce dát do budoucna školám povinnost zajistit stravu pro celiaky a lidi s dalšími léčebnými dietami. Připravuje aktualizaci takzvaného spotřebního koše, jenž stanovuje výživové požadavky jídel ve školních jídelnách, které by novou povinnost umožnily. Na dnešní tiskové konferenci k metodice, jakými cestami je možné dětem dietní stravu zajistit, to řekla ředitelka Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Barbora Macková. Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) metodika počítá i s dovozem balíčků nebo ohřívání jídla od rodičů.

Metodika podle Válka stanoví mantinely a návody, jak při zajišťování jídla postupovat. „Bude větší volnost pro ty, kteří tato jídla vaří, jak se mezi těmi mantinely pohybovat,“ řekl Válek. Podle Mackové by základem mělo být, aby škola byla schopná dietní jídlo dětem alespoň ohřát a zároveň zabránit kontaminaci alergeny, které jsou pro nemocné ohrožující.

Na metodice pracovalo kromě ministerstva zdravotnictví a SZÚ také ministerstva školství (MŠMT) a zemědělství. Podle vrchního ředitele sekce vzdělávání MŠMT Jana Mareše neexistují data o tom, kolik škol dětem dietní stravování umožňuje. Nařídit školám zajištění dietního stravování podle něj není jednoduché i proto, že některá zařízení, jako školky či domovy mládeže při středních školách, mají celodenní stravování.

Aby školy opravdu povinnost dostaly, musí se změnit vyhláška ministerstva školství. Některé školy už dietní stravování umožňují. „Je před námi velký úkol vysvětlit to všem, zřizovatelům, ředitelům a ředitelkám i personálu, aby nebyly žádné obavy,“ uvedl náměstek ministra zemědělství Radek Holomčík.

Lidí s celiakií, tedy diagnostikovanou nesnášenlivostí lepku, je ČR podle odhadů asi 100.000. Polovina o své nemocni neví. Dietní stravování ale potřebují i další nemocní, například s cukrovkou.

Například nízkobílkovinná dieta je nutná pro pacienty se vzácnými diagnózami jako fenylketonurie nebo nebo poruchy cyklu močoviny. Podle odborníků se ale často nedodává dětem dostatek živin. Při nedodržování diety však může nastat až poškození mozku.

(ČTK)

7.2.2024

zdroj:


Další články

Na přehled všech zpráv