Stát za děti, důchodce nebo nezaměstnané odvede příští rok na zdravotní pojištění o 3,6 miliardy korun více než letos, rozhodla vláda. Podle zdravotníků to na slíbené zvýšení platů v nemocnicích stačit nebude. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček ale tvrdí, že je schopen sestavit rozpočet tak, aby platy ve zdravotnictví vzrostly o požadovaných deset procent. Ministr financí Andrej Babiš s takovým růstem nesouhlasil, členové vlády za ČSSD a KDU-ČSL jej však přehlasovali.

České koruny/ilustrační foto

Němeček původně požadoval růst odvodů o 9,88 miliardy, později o 5,05 miliardy Kč. Doufá, že další finance zdravotnictví získá z pojištění zaměstnanců a podnikatelů díky dobré kondici ekonomiky. Premiér Bohuslav Sobotka rovněž míní, že navýšení plateb za státní pojištěnce pomůže zajistit prostředky na růst mezd ve zdravotnictví.

Podle zdravotníků se ale nepodaří získat nové pracovníky, takže ti dosavadní budou ještě víc přetíženi a odchody z nemocnic budou pokračovat. Kvalita a dostupnost péče je prý ohrožena. Česká lékařská komora (ČLK) uvedla, že na desetiprocentní zvýšení platů by bylo zapotřebí 7,5 miliardy. „Ministr Němeček udělal obrovskou politickou chybu tím, že od původní částky ustoupil. Znevěrohodnil tím své výpočty, pak už nešlo o seriózní jednání, ale handl jako na perském trhu,“ řekl prezident ČLK Milan Kubek.

Získanou částku nepovažuje za dostatečnou ani předseda Lékařského odborového klubu Martina Engela. Právník Asociace českých a moravských nemocnic Stanislav Fiala pak míní, že na desetiprocentní růst platů by ani požadovaných pět miliard korun nestačilo.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) dříve uváděl, že ze státního rozpočtu by mohlo zdravotnictví na odvodech dostat v příštím roce navíc dvě miliardy korun. Dalších devět miliard korun navíc podle něj získá z nárůstu výběru pojistného od zaměstnanců a firem, víc se vybere díky tomu, že rostou platy a klesá nezaměstnanost.

Němeček připravil v lednu také návrh novely, která by zavedla pravidelnou valorizaci, takže by vláda už o navyšování pro každý další rok nerozhodovala. Touto valorizací by zdravotnictví získalo v období 2017 až 2019 každý rok navíc 8,44 miliardy, v roce 2020 pak 8,37 miliardy a platba státu by se dostala na úroveň toho, co odvádějí lidé bez zdanitelných příjmů, což je požadavek lékařské komory i odborů.

31.5.2016

zdroj:


Další články

Na přehled všech zpráv