Konkrétní opatření, která budou muset dodržovat obchody, restaurace, školy či kulturní instituce, až přespříští pondělí 11. května nastane další vlna rozvolnění koronavirových omezení, dnes zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví. Opatření pro obchody a další provozovny obecně směřují na dodržování odstupů lidí a zvýšenou hygienu. Nákupní centra budou muset po otevření zajistit, aby v nich byl alespoň jeden člověk, který pohlídá dodržování pravidel. Lidé budou muset ve všech prostorách obchodních center dodržovat dvoumetrové rozestupy, pro zákazníky bude k dispozici dezinfekce. Zákazníci na zahrádkách restaurací od sebe budou muset sedět nejméně 1,5 metru, pokud nebudou patřit k jednomu stolu. Při jídle a pití si mohou sundat roušky.

Kadeřníci, manikérky a pedikérky budou muset nosit roušku i ochranný štít. Nutné bude sledovat teplotu pracovníků, pokud překročí 37 stupňů, nebudou moci pracovat, což platí i pro další symptomy nákazy novým koronavirem. Plošné měření teploty však stát nenařídí, spoléhá na to, že je v zájmu jednotlivých obchodů, aby nemocní zaměstnanci nechodili do práce. Kabinet od 11. května umožňuje také sportovat bez roušek současně až stovce lidí, bude možné pořádat závody či soutěže. Šatny a sprchy zůstanou uzavřeny, povoleno bude používání toalet.

Základní školy budou muset při návratu žáků devátých tříd, kteří dostanou ve skupinách možnost připravovat se na přijímací zkoušky, zajistit, aby se neshlukovali u vchodů. Žáci nebudou muset nosit roušky, pokud ve třídě budou mezi nimi dostatečné rozestupy, nasadit je budou muset při společných úkolech či při pohybu po škole. Do muzeí, galerií a výstavních síní bude smět jen 100 lidí současně a maximálně jeden na každých deset metrů čtverečních. V divadlech bude možné obsadit jen každou druhou řadu, v kinech by mělo dvojici diváků od dalších oddělit volné sedadlo. V biografech nebude možný prodej potravin včetně nápojů.

Vláda dnes naplno spustila projekt takzvané chytré karantény v celé zemi. Podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly by hygienici za pomoci systému měli být schopni zjistit zhruba dvě třetiny lidí, se kterými přišel pacient nakažený koronavirem do styku. Chytrá karanténa používá k odhalování covidu-19 moderní technologie, například údaje z mobilních telefonů.

Dopad posledního rozvolnění opatření z tohoto pondělí nejde podle epidemiologů zatím přesně zhodnotit, poslední tři dny ale denní nárůst počtu případů covidu-19 v Česku zrychloval. Za čtvrtek přibylo 103 nových potvrzených případů na dohromady 7682. Více než dvě pětiny lidí se už vyléčily. Oproti číslům ze čtvrtečního večera vzrostl počet vyléčených o 33 na 3314 a počet zemřelých s koronavirem o jednoho na 236.

1.5.2020

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv