Česká stomatologická komora nemůže ručit za kvalitu zubní péče v ordinacích, které zaměstnávají zubaře ze zemí mimo EU bez aprobační zkoušky, řekl prezident stavovské organizace Pavel Chrz s tím, že takových zubařů přibývá. Z ministerského návrhu novely vypadlo zpřísnění podmínek pro cizince. Komora se podle Chrze proto obrátí na poslance, aby zpřísnění formou pozměňovacích návrhů prosadili.
O obcházení aprobační zkoušky u cizinců jednal víkendový sněm komory. Cizinci ze zemí mimo EU musejí před aprobační zkouškou absolvovat pět měsíců praxe, v zákoně není podmínka, že to má být na státem garantované klinice, ani že to musí být v českém zařízení. Cizinci toho podle Chrze zneužívají, na zkoušku po pěti měsících nejdou a požádají o dalších pět měsíců. Zkoušku tím obcházejí, neustále poskytují péči a ošetřují pacienty.
„Hodně jsou to rusky či ukrajinsky hovořící zubaři a jsou zaměstnáni v soukromých zařízeních, která provozují majitelé ze stejné jazykové oblasti. My vůbec nevíme, zda umějí česky a jsou schopni se s pacientem dohodnout,“ řekl Chrz. „Například než zubař píchne anestetikum, musí s pacientem probrat, jaké užívá léky, jak je na tom zdravotně. Tito cizinci neumějí anamnézu od pacienta získat, protože si navzájem nerozumějí,“ vysvětlil.
Z konkrétních případů zubařů, kteří ke zkoušce přišli, ví, že česky často neumějí, s pacientem nedokážou komunikovat a také jejich odborné znalosti nejsou takové, jaké jsou znalosti českého zubního lékaře.
Komora nemůže podle Chrze nijak situaci ovlivnit, na sněmu alespoň vydala výzvu, aby se do zákona dostalo omezení, že cizinci ze zemí mimo EU se smějí přihlásit k aprobační zkoušce pouze třikrát. Nyní je jejich počet neomezený. „Z původního návrhu novely podmínka vypadla. Zkusíme to znova přes Parlament, oslovíme poslance, aby se pokusili v pozměňovacím návrhu tuto podmínku do zákona dostat,“ shrnul Chrz.
Víkendový sněm probral i úhrady za plombu ze zdravotního pojištění v příštím roce, žádné usnesení či výzvu k tomu nepřijal. Vyhláška zvýšila zubařům pro příští rok platby o 2,5 procenta, což v případě plomby znamená plus 20 korun. „Jestliže dnes dostávám 246 korun, výplň mě stojí 500 korun, a někdo mi přidá dvacetikorunu, je to, jak by nepřidal nic,“ řekl Chrz.
Zubaři opakovaně požadují, aby za plomby dostali od pojišťoven víc, případně aby se úhrada plomb vyřadila ze zdravotního pojištění a lidé si je hradili hotově. Účastníci sněmu sdělili přítomnému náměstku ministra zdravotnictví Radku Policarovi, že za těchto podmínek se velmi obtížně poskytuje kvalitní stomatologická péče. Náměstek jim slíbil, že na ministerstvu bude o varování informovat. „To je asi tak všechno, čeho jsme dosáhli,“ shrnul Chrz.
10.11.2015zdroj: ČTK