Startuje 24hodinový Maraton s roztroušenou sklerózou – MaRS 2015. K Průhonicím u Prahy se postupně připojí dalších jedenáct měst, nově i týmy ze Slovenska a Švýcarska. Pacienti, jejich příbuzní a lékaři budou cvičit v kruhovém tréninku za asistence fyzioterapeutů.

Sport//ilustrační foto

Letos předběžně přislíbilo účast přes 700 lidí. Sportovně dobročinná akce se koná již po čtvrté a hlavním organizátorem je Nadační fond IMPULS. Celý den a noc nepřetržitého cvičení – tento výkon předvedou o víkendu pacienti s diagnózou roztroušené sklerózy. „Maraton MaRS je organizován jako skládačka, složená ze vzájemně propojených sportovišť po celé republice, města spolu komunikují pomocí telemostů,“ uvedla Ing. Aurin Nedbalová, ředitelka Nadačního fondu IMPULS, který spravuje celostátní Registr pacientů s roztroušenou sklerózou – ReMuS.

„Dříve lékaři pohybovou aktivitu pacientům zakazovali, aby se jim ještě více nezhoršila únava – jeden z nejčastějších a nejvíce limitujících příznaků. Dnes už víme, že pravidelná péče o fyzickou i psychickou kondici je naprosto zásadní a že při dlouhodobé změně životního stylu lze tyto příznaky zmírnit. Důležité je ušít pacientům program na míru a motivovat, aby je cvičení bavilo,“ uvedla fyzioterapeutka Lucie Suchá, která iniciovala vznik MaRSu.

Maraton odstartuje v Sokolovně v Průhonicích v pátek 6. března v 17 hodin a skončí v sobotu odpoledne. Účastníci se tak během 24 hodin střídají na různých stanovištích. Letos poprvé si budou moci maratonci vyzkoušet v rámci doprovodného programu i kognitivní rehabilitaci pomocí softwaru HAPPYneuron BrainJogging. Cvičení pomocí počítače trénuje paměť, logické myšlení, koncentraci a mnohé další a každý tým i jednotlivec se bude moci zapojit do utkání o nejaktivnějšího hráče.

K pražským Průhonicím se postupně, vždy na několik hodin, připojí lidé z Brna, Českých Budějovic, Hradce Králové, Jihlavy, Kyjova, Liberce, Ostravy, Poděbrad a z Ústí nad Orlicí, ze zahraničí budou cvičit týmy ze slovenských Piešťan a švýcarského Valens. Vznik maratonu se datuje do roku 2012, autorem nápadu jsou sami pacienti. Zatímco prvního ročníku se zúčastnilo 84 lidí, loni jich už cvičilo 630.

Cílem maratonu je nejenom motivovat pacienty k tomu, aby se naučili pravidelně cvičit, a navíc MaRS také pomůže vybrat peníze na rehabilitační pomůcky, které zdravotní pojišťovna nehradí.

MaRS veřejnosti také ukazuje, že pokud se lidé s diagnózou RS začnou včas a správně léčit, udrží se déle aktivní. Z posledních dat z celostátního Registru pacientů s roztroušenou sklerózou – ReMuS jasně vyplývá, že více než 60 % pacientů, dlouhodobě léčených pomocí biologické léčby, může stále pracovat. „Potvrzuje tak naši argumentaci vůči pojišťovnám, že včasné zavedení biologické léčby spolu s intenzivní rehabilitací a pravidelným pohybem pacientům s roztroušenou sklerózou zásadně oddálí vzplanutí nemoci. Zároveň prodlouží dobu, po kterou mohou pacienti bez problémů žít a pracovat o několik let déle,“ řekla prof. MUDr. Eva Havrdová, CSc., vedoucí MS Centra Neurologické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze. V současnosti má biologickou léčbu nasazenou přibližně osm tisíc pacientů, podle prof. Havrdové by ji mohli podstoupit další dva tisíce lidí s RS. Celkem v ČR trpí roztroušenou sklerózou přibližně 17 tisíc lidí.

Více na www.nfimpuls.cz.

3.3.2015

zdroj: Medica Healthworld a.s., OZdravotnictví


Další články

Na přehled všech zpráv