V případu záměny embryí při umělém oplodnění na klinice Reprofit se obě strany sporu dohodly na smíru a odškodnění. Dnes to oznámily u Městského soudu v Brně. Jednání mělo trvat dva měsíce, uzavřít dohodu ale nakonec trvalo déle. Částku a bližší podrobnosti účastníci sporu zveřejnit odmítli.

Média o záměně oplodněných vajíček dvou klientek ze zahraničí informovala v roce 2017. Žalobkyně, jež porodila dítě ze zaměněného embrya a ponechala si ho, loni v listopadu požadovala jako odškodnění milion eur (asi 27 milionů Kč). Zástupci kliniky navrhovali 400 000 eur (asi 10,8 milionu Kč). Druhá žena potratila a není součástí jednání ohledně odškodnění.

Žalobkyně původně požadovala 1,5 milionu eur (40,5 milionu korun) a žalovaná strana navrhovala 50 000 eur (1,35 milionu korun). Na milion eur dotčená žena požadavek snížila s ohledem na to, že žalovaný později zvýšil částku na 400 000 eur.

U asistované reprodukce lékaři oplodní vajíčko spermií a poté ho nechají nějakou dobu v laboratorních podmínkách. Poté ho přenesou do dělohy matky. O záměně embryí v Brně informovala média počátkem roku 2017. Případ tehdy vyšetřoval Státní ústav pro kontrolu léčiv, podle kterého to nebyla systémová chyba, ale chyba jednotlivce. Klinika za to dostala od státu pokutu 800 000 korun.

Brněnská klinika Reprofit, kterou vlastní společnost FutureLife, je součástí investičního fondu Hartenberg. Fond spadá pod firmu SynBiol, která patřila Andreji Babišovi. Po přijetí zákona o střetu zájmů její akcie vložil do jednoho ze dvou svěřenských fondů.

5.5.2021

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv