Královéhradecký kraj začal přijímat žádosti studentů medicíny o stipendia. Podmínkou získání stipendia ve výši až 120.000 korun je to, že medik bude po absolvování školy v krajem podpořeném oboru nejméně čtyři roky pracovat v některém zdravotnickém zařízení v regionu. Žádosti bude kraj přijímat do 30. listopadu. Informovala o tom mluvčí hejtmanství Martina Götzová. V hradeckém kraji chybějí desítky lékařů různých specializací a hejtmanství se je snaží systémem stipendií do kraje přilákat.

Program stipendií kraj spustil letos na jaře a zatím se mu podařilo získat přes 20 mladých lékařů. V nyní zahájeném druhém kole by hejtmanství chtělo do kraje přilákat asi 40 lékařů. V krajem zřizovaných zařízeních nyní podle Götzové chybí asi 30 lékařů. V ostatních zdravotnických zařízeních v kraji hejtmanství deficit lékařů odhaduje na desítky.

O stipendium mohou žádat studenti šestých ročníku kterékoliv lékařské fakulty v České republice. Podmínkou není, že by si student musel jako své budoucí pracoviště zvolit zařízení patřící kraji.

Stipendia jsou vypsána pro obory a specializace, které jsou personálně v největších problémech. Podpořeno je deset oborů. Jsou to anesteziologie a intenzivní medicína, dětské lékařství, neurologie, urologie, praktické lékařství pro děti a dorost, psychiatrie, radiační onkologie, radiologie, vnitřní lékařství a všeobecné praktické lékařství.

Již dříve kraj v rámci podpory mladých lékařů zrušil poplatky za stáže budoucích všeobecných praktických lékařů a praktických lékařů pro děti a dorost v krajských nemocnicích.

26.10.2016

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv