Experimentální lék proti covidu-19 vyvíjený firmou Pfizer je pravděpodobně účinný i proti variantě omikron. S odvoláním na prohlášení americké společnosti o tom dnes informovala agentura Reuters. Na základě výzkumu provedeného na 2250 lidech firma také oznámila, že její antivirotikum snižuje ve skupině ohrožených potřebu hospitalizace a riziko úmrtí na covid-19 až o 89 %. Platí to, je-li přípravek podán krátce po objevení prvních symptomů.

Oddělené testování léku také ukázalo, že si přípravek nazvaný paxlovid svou účinnost udržuje i v případě varianty omikron.

Reuters připomněl, že slibný výsledek výzkumu byl zveřejněn v době obnoveného růstu nákaz koronavirem i úmrtí v USA. Kvůli covidu-19 tam od začátku epidemie zemřelo přes 800 000 lidí a nakazilo se více než 51 milionů lidí.

O povolení používat lék firmy Pfizer bude rozhodovat Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). V listopadu už označil za účinný podobný přípravek firmy Merck. Původně Merck sliboval účinnost prevence hospitalizace u svého léku molnupiravir 50 %, později firma přiznala, že je účinek jenom 30procentní.

Po schválení se dostanou Američanům do rukou poprvé léky proti covidu-19, jež bude možné koupit v lékárnách a užívat doma, píše Reuters. Pro léčbu covidu-19 se už používá remdesivir, který se ale podává nitrožilně a není dostupný v podobně pilulek.

Obě společnosti své přípravky testovaly na neočkovaných dospělých, jimž hrozí komplikovaný průběh covidu-19, a to kvůli věku nebo zdravotnímu stavu. Tuto skupinu antivirotikum Pfizeru chrání před hospitalizací nebo úmrtím z 89 procent.

Pfizer přípravek testoval i na méně ohrožené skupině očkovaných a neočkovaných dospělých s nejméně jedním komplikujícím zdravotním faktorem.

Firma oznámila, že studie nebyla úspěšná v prvním ověřovaném cíli, jímž byla úleva od covidových symptomů po dobu čtyř dní během léčby nebo po ní. Potvrdila ale účinnost v případě nutnosti hospitalizace. V této skupině lidí se její potřeba při podání léku snížila o 70 procent ve srovnání s lidmi, kteří dostali placebo.

Po podání antivirotika měli účastníci po pětidenní léčbě desetkrát nižší nálož viru než lidé, jimž bylo podáno placebo.

Americká vláda, která čeká na rozhodnutí FDA, už souhlasila s tím, že od Pfizeru nakoupí léky pro deset milionů nemocných, od Mercku pro tři miliony.

14.12.2021

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv