Očkování dvěma dávkami po 14 dnech snižuje riziko hospitalizace a úmrtí na nemoc covid-19 u lidí nad 50 let o 90 procent. Vyplývá to z rozsáhlé studie provedené ve Francii, o které dnes informovala agentura AFP.

„To znamená, že u naočkovaných je devětkrát menší riziko hospitalizace nebo úmrtí na covid-19 ve srovnání s nenaočkovanými,“ prohlásil podle agentury profesor Mahmoud Zureik, šéf epidemiologické skupiny Epi-Phare, která dnes zveřejněnou studii vypracovala.

Experti analyzovali údaje o 22 milionech Francouzů starších 50 let. Z nich bylo 11 milionů plně očkovaných. Obě skupiny sledovali od 27. prosince 2020, kdy ve Francii začala očkovací kampaň, do 20. července.

Riziko hospitalizace kleslo po 14 dnech od podání druhé dávky o více než 90 procent, uvedli autoři studie. Stejně tak kleslo i riziko úmrtí v souvislostí s nemocí covid-19. Ochrana proti rozvoji těžkého průběhu onemocnění zůstávala zhruba takto vysoká i pět měsíců po očkování.

V době provádění studie byly dané věkové skupiny očkovány vakcínami Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca. Preparát společnosti Johnson & Johnson (J&J) obdržel jen malý počet lidí a do výzkumu proto nebyl zahrnutý.

Studie rovněž sledovala ochranu, jakou očkování poskytuje proti mutaci delta. Zjistila, že riziko hospitalizace po očkování se snižuje o 92 procent mezi lidmi ve věku 50 až 74 let a o 84 procent ve věkové skupině 75 a více let. Podle autorů jde o předběžné závěry, protože vycházejí jen z údajů sesbíraných letos v květnu. Musí se ještě potvrdit na větším množství dat.

11.10.2021

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv