Do českých nemocnic bylo podle dat Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) dodáno zatím 1130 dávek remdesiviru. Lék dostaly čtyři nemocnice, tři v Praze a jedna v Brně. Podaly ho zatím šesti pacientům, uvedly jejich mluvčí. Zbývající dávky léků mají nemocnice v zásobě pro další použití.

Remdesivir je antivirotikum, které zabraňuje množení viru. Původně měl sloužit pro léčbu nakažených krvácivou horečkou ebola v Kongu, epidemii se však podařilo zastavit a testy léku byly přerušeny. Ve firmě Gilead ho vyvinul tým pod vedením Čecha Tomáše Cihláře.

Lék se podává formou infuze jednou denně po deset dní, nemocnice tak mají zásoby zhruba pro stovku nemocných. Celkem bylo podle dat SÚKL do nemocnic dodáno po 444 baleních pro VFN a FNUSA a po 110 baleních pro Bulovku a Motol. Prvních 22 dávek nemocnice získaly z prvního programu, kdy musely firmu žádat o použití léků pro konkrétní pacienty.

Lék je určený pro dospělé a děti nad 12 let, které váží víc než 40 kilogramů. Musí mít těžký průběh nemoci vyžadující pobyt v nemocnici, dodávání kyslíku, plicní ventilaci nebo mimotělní membránovou oxygenaci přístrojem ECMO. Podávat se může pouze v nemocnici. Podmínkou výjimečného podávání neschváleného léku v ČR je souhlas pacienta.

Evropská léková agentura po zrychleném hodnocení přínosů a rizik doporučila, aby byl přípravek remdesivir podmínečně schválen k léčbě pacientů s nemocí covid-19. Remdesivir budou moci pod názvem Veklury předepisovat lékaři v Evropské unii, jakmile to odsouhlasí Evropská komise.

Výrobce léku společnost Gilead v květnu podepsala licenční dohodu, aby se remdesivir mohl vyrábět i mimo Spojené státy. Cenu svého léku ve Spojených státech a dalších rozvinutých zemích firma stanovila na 2340 dolarů (asi 55.800 korun) za pětidenní léčbu. Devět společností má však licenci k výrobě remdesiviru mimo USA pro distribuci ve 127 spíše chudších zemích za nižší náklady. Úřady v USA v minulých dnech informovaly, že objednaly 500.000 dávek léku. Podle agentury AP to představuje 100 procent produkce firmy za červenec a 90 procent za srpen a září.

2.7.2020

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv