Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) vyhlásil výběrové řízení na nového dodavatele léčebného konopí. Firma, která v tendru zvítězí, by měla konopí dodávat po dobu čtyř let. Předpokládaná hodnota zakázky je 6,36 milionu korun bez DPH. Vyplývá to z údajů, které SÚKL zveřejnil ve věstníku veřejných zakázek.

Konopí/ilustrační foto

Zájemci o zakázku se mohou hlásit do 25. listopadu. Podle přiloženého návrhu rámcové dohody bude SÚKL stejně jako dosud vykupovat konopí v baleních po deseti gramech a nejpozději čtyři měsíce po jeho sklizni. Pěstitel by měl dodat po dobu trvání smlouvy maximálně 40 kilogramů konopí, jehož jakost musí být ověřena kontrolní laboratoří.

Smlouva s dosavadním pěstitelem skončila minulý týden. Lékový ústav od bývalého dodavatele převzal jen 11,2 kilogramu z 41 kilogramů, které firma připravila. Důvodem byly spory týkající se certifikátů, které by potvrzovaly jakost zboží. Na první dodávku měla firma certifikát z nizozemské laboratoře. Certifikát ale podle SÚKL nezahrnoval kompletní rozsah analýz podle české legislativy. Pěstitel dostal výjimku, chystané další dodávky měl doprovodit potvrzením české laboratoře. Dodavatel později tuzemskou laboratoř našel, podle SÚKL ale certifikát stejně nevyhovoval české legislativě.

Konopí je v Česku dostupné výhradně na elektronický recept s omezením. Léčbu konopím povoluje zákon na zmírnění obtíží pacientů s rakovinou, roztroušenou sklerózou či AIDS. Předepisovat ho mohou onkologové, neurologové, odborníci z oboru paliativní medicíny, léčby bolesti, revmatologové, ortopedi, infekcionisti, internisté, oční a kožní lékaři, geriatři a psychiatři. Podle některých médií se ale konopí prodává mnohem méně, než se očekávalo. Důvodem je mimo jiné omezená síť lékařů, kteří mohou konopí předepsat, a lékáren, které ho vydávají.

14.10.2016

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv