Upozornit na nedostatek pitné vody na mnoha místech světa chce mezinárodní taneční happening Global Water Dance, který se 20. června uskuteční již potřetí. Letos se ho plánuje zúčastnit tisíc choreografů a tanečníků po celém světě. Chtějí poukázat na to, že zhruba 2,5 miliardy lidí na zeměkouli žije bez adekvátní hygieny a ročně zemře pět milionů lidí na otravu znečištěnou vodou, uvádějí pořadatelé akce. Tanec pro vodu se bude tančit i v Praze, začne se v 17:30 v Kinského zahradě u fontány v rámci festivalu United Islands.

Voda/ilustrační foto

Organizátoři doufají, že se jim podaří prostřednictvím taneční akce zvýšit povědomí o lokálních i světových tématech pitné vody. Chtějí inspirovat jednotlivé komunity, aby společně hledaly řešení. A odkazují na studie, podle nichž nejrychlejší cesta k propojení a sladění lidí je pohyb ve stejném rytmu.

Uvádějí údaje Světové zdravotní organizace (World Health Organization), podle nichž znečištěná voda způsobuje ročně 4,4 miliardy průjmových onemocnění, z nichž 1,5 milionů končí smrtí, zejména dětí ve věku do pěti let. Každých 20 sekund zemře jedno dítě postižené průjmem z nečisté vody. Špinavá voda každoročně usmrtí více lidí než všechny formy agrese, včetně válek.

Hlavní iniciátorkou Global Water Dance je choreografka Marylee Hardenberghová. V roce 2006 zorganizovala projekt One river Missisippi a podél celé řeky zaangažovala místní choreografy a komunity, aby tančily pro vodu. Projekt se setkal s velkým nadšením a úspěchem a pár let poté vznikl Global Water Dance. První akce se konala v roce 2011 a od té doby se opakuje po dvou letech. Letos se přidá přibližně 80 lokalit, včetně měst jako Peking, Lima, Vídeň, New York, Halifax, Káhira, Mexico City, Berlín či Paříž. Jednotlivé akce budou vysílány online.

Tanec pro vodu má v každé lokalitě svého choreografa. Choreografka pro Prahu Rena Milgromová se věnuje tématu, jak se chování člověka reflektuje v problémech vody.

11.6.2015

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv