Několik stovek tisíc až milion chronicky nemocných lidí by v budoucnu mohlo v Česku využívat výhody telemedicíny, s jejíž pomocí lékaři na dálku sledují zdravotní stav pacientů. Novinářům to po podpisu smlouvy s ministerstvem zdravotnictví o zřízení kompetenčního místa pro elektronické zdravotnictví řekl vedoucí Národního telemedicínského centra při Fakultní nemocnici Olomouc Miloš Táborský.

Telemedicína/ilustrační foto

Telemedicína se zaměřuje na předávání informací například o krevním tlaku či srdečním tepu mezi pacientem a lékařem pomocí telekomunikačních a informačních technologií. Používají se k tomu e-maily, mobilní aplikace a měřicí přístroje s bezdrátovým přenosem signálu. Díky tomu může lékař zjistit aktuální stav pacienta a na dálku mu poradit nebo poskytnout službu. Telemedicína by mohla být velkým přínosem například pro obyvatele odlehlých oblastí, kteří nyní kvůli běžnému vyšetření musí za lékařem jezdit i desítky kilometrů daleko.

„Potenciál pro klinickou telemedicínu je opravdu obrovský, protože když si uvědomíme, že v ČR máme milion pacientů s cukrovkou, zhruba 2,5 milionu pacientů s vysokým krevním tlakem a zhruba milion pacientů, kteří mají koronární aterosklerózu, tak je to obrovský počet. Ve finále to jistě rezultuje statisíce až milion pacientů, kteří by mohli dlouhodobě profitovat z klinicky orientované telemedicíny,“ uvedl Táborský.

Olomoucké kompetenční centrum pro eHealth bude mít na starost hodnocení bezpečnosti i dopadu telemedicíny a elektronického zdravotnictví například na počet hospitalizací a návštěv ambulancí i ekonomické přínosy a studie proveditelnosti. Elektronickou formu by v budoucnu měly mít vedle receptů také lékové záznamy či neschopenky. Systém umožňuje sdílení dat zdravotnických zařízení a laboratoří i elektronické objednávání pacientů.

„Elektronizace zdravotnictví je v České republice zatím v plenkách. Nicméně na ministerstvu nyní pracujeme na novém zákonu, který vytvoří podmínky pro její rozvoj, definuje pravidla hry a podpoří tak rozvoj elektronizace v podmínkách českého zdravotnictví,“ řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Národní telemedicínské centrum v Olomouci se několik let zaměřuje na výzkumné aktivity. „Využitím IT a telemedicíny se vytvářejí možnosti pro zvyšování komfortu, dostupnosti a bezpečnosti zdravotní péče. Zvolili jsme přitom cestu jednoho specializovaného centra, které koordinuje tyto aktivity napříč všemi obory a úzce spolupracuje s úsekem IT,“ podotkl ředitel FN Olomouc Roman Havlík.

Olomoucké pracoviště je podle ministra v oblasti telemedicíny lídrem, proto se z něj stane kompetenční centrum pro elektronické zdravotnictví. Aby se však telemedicína v příštích letech mohla zavést do běžné praxe, tak je podle ministra třeba dohodnout se zdravotními pojišťovnami systém úhrad tohoto nového typu zdravotní péče. „Jednání už probíhají,“ dodal Vojtěch.

6.9.2019

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv