Koronavirus se od začátku pandemie prokázal už u více než devíti milionů lidí a jen za neděli jich přibylo rekordních 183.000. V souvislosti s covidem-19 k dnešnímu dni zemřelo po celém světě již přes 469.000 osob. V Brazílii překonal počet obětí hranici 50.000 a infekce se tam potvrdila již u 1,085 milionu lidí. Zatímco v Evropě včetně Ruska se situace zlepšuje, Indie ohlásila rekordní nárůst nakažených, za poslední den jich přibylo takřka 15.000. Denní počty nově infikovaných znovu rostou také asi v polovině amerických států. Výkyv zaznamenalo Německo, kde se prudce zvýšil počet infikovaných, německé úřady to vysvětlují lokálními ohnisky.
Tempo pandemie se v celosvětovém měřítku stále zrychluje, přičemž poslední milion infikovaných přibyl za méně než týden. První milion nakažených přitom svět zaznamenal teprve začátkem dubna.
Zatímco USA s 330 miliony obyvatel se blíží ke 2,3 milionu potvrzených nálezů SARS-CoV-2, v Brazílii, kde žije 210 milionů lidí, je bilance infikovaných zhruba poloviční. To platí i v počtu obětí: USA podle americké Univerzity Johnse Hopkinse evidují 120.000 mrtvých s covidem-19, Brazílie jich má 50.600.
Aktuální data ale naznačují, že šíření infekce v největší latinskoamerické zemi slábne. V USA přitom první vlna pandemie zřejmě neskončila, jelikož na některých místech hlásí úřady dokonce rekordní čísla. Na americkém jihu se infekce šíří zejména mezi mladými lidmi.
Chile dnes počtem nakažených překonalo Itálii – 19milionová země eviduje již přes 242.000 potvrzených nálezů SARS-CoV-2. Rozmach nemoci nadále sílí v Indii, kde počet nakažených za poslední den vzrostl o rekordních 14.821 na celkových 425.282 lidí. V zemi s více než 1,3 miliardy obyvatel dohromady zemřelo po nákaze koronavirem přes 13.000 lidí, za posledních 24 hodin přibylo asi 300 mrtvých.
Zdravotnické úřady v Jižní Koreji dnes poprvé přiznaly, že okolí Soulu zasáhla „druhá vlna“ epidemie. Podle místních činitelů se ukázalo, že počátkem nové vlny, která postihla hustě obydlenou oblast metropole, byl víkendový svátek na začátku května.
Naopak Rusko ohlásilo mírný pokles, i když tam za posledních 24 hodin přibylo 7600 nových případů a 95 úmrtí. Poprvé od 25. května v zemi za den zemřelo méně než 100 pacientů s koronavirem.
V Německu se prudce zvýšilo takzvané reprodukční číslo, které udává, kolik lidí v průměru nakazí jeden infikovaný. Dosud bylo pod hranicí jedné, což značilo, že nákaza je na ústupu, nyní ale vzrostlo podle Institutu Roberta Kocha na 2,88.
V Evropě mezitím pokračují debaty o dalším zmírňování karanténních opatření. Španělský ministr zdravotnictví Salvador Illa řekl, že by chtěl mít do konce týdne dohodu s kolegy z Evropské unie o tom, kdy otevřít hranice pro neevropské návštěvníky.
Francie dnes poprvé od března otevřela kina, fungují však stále ve značně omezeném režimu. Země zaznamenala mírný nárůst denního počtu zemřelých, poprvé po čtyřech dnech přesáhl hranici 20 lidí. Británie ohlásila 15 mrtvých za poslední den, což je nejméně od poloviny března. Situace se nadále zlepšuje také v Itálii.
Vědci se stále zabývají otázkou, zda mohou domácí mazlíčci včetně koček a psů zpětně přenést koronavirus na člověka. Odborníci přitom citují nedávný případ, kdy se objevilo podezření, že se lidé na nizozemských kožešinových farmách nakazili od infikovaných norků.
23.6.2020zdroj: ČTK