Terapeutickou zahradu včera otevřel Domov pokojného stáří Kamenná v Brně. Ve spolupráci se školským zařízením pro environmentální vzdělání Lipka vznikl i prototyp floramobilu, pojízdného záhonu pro seniory trvale upoutané na lůžko.

Zahrada/ilustrační foto

Upravené okolí domova má za cíl podněcovat smyslové vnímání a umožnit klientům vizuální a hmatový kontakt s přírodou. „V zahradě jsme vytvořili několik speciálních vyvýšených záhonů, částečně přístupných i vozíčkářům pro jednoduché zahradnické práce,“ řekla novinářům autorka návrhu Dana Křivánková.

Senioři se tak mohou sami zapojit do úprav záhonů a sklízet pěstované plodiny, které jsou všechny jedlé. „Vysázeli jsem tady bylinky a různé druhy ovoce a zeleniny. Z botanického hlediska je nejzajímavější kiwi, goji a strom muďoul, jehož plody jsou malé banány,“ řekl Dan Zahradník, který se postaral o návrh a realizaci zahrady.

Pro klienty opoutané na lůžko připravili tvůrci z centra Lipka pojízdný záhon s pracovním názvem floramobil. „Vozík je variabilní, dá se rozložit na jednotlivé díly a přizpůsobit různým zahradnickým aktivitám. Po ročním zkušebním provozu ho upravíme do finální podoby,“ řekl autor zařízení Petr Laštůvka. Vzorem pro záhon byl německý prototyp užívaný v tamních sociálních a zdravotních zařízeních.

Zahrada v Domově pokojného stáří Kamenná je součástí projektu Terapie přírodou a pro přírodu organizace Lipka, který se snaží o osvětu zahradní terapie pro léčebné účely. Domov pokojného stáří má v současnosti 44 klientů a poskytuje sociální služby seniorům se sníženou soběstačností.

30.6.2016

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv