Asociace Záchranný kruh spustila novou aplikaci Tísňomat, kde si mohou především děti na modelových situacích vyzkoušet, jak se správně zachovat v krizových situacích. Školáci i další zájemci si mohou aplikaci vyzkoušet v karlovarském Světě záchranářů, využívat se ale bude i ve školách a k dispozici je i pro tablety a chytré telefony. Na tiskové konferenci to řekl manažer Záchranného kruhu Lukáš Hutta.

Chlapec se smartphonem/ilustrační foto

„Aplikace je rozdělená dle věkových skupin a tomu jsou uzpůsobené jednotlivé rizikové situace. Děti a uživatelé si tyto situace promítnou, seznámí se postupně se všemi detaily té situace a potom mohou simulovat volání na tísňovou linku. Mohou vybírat i informace, které stanovují základní postup v té situaci – jak by se měli správně chovat, a potom vybírají i důležité informace pro záchranáře,“ popsal Hutta fungování aplikace.

Děti, ale třeba i senioři si tak mohou vyzkoušet správný postup například v případě dopravní nehody, požáru doma v kuchyni, při povodni nebo zásahu elektrickým proudem. Za správný postup získávají děti v aplikaci body, a mohou si tak porovnávat výsledky se svými vrstevníky.

Aplikace vznikala ve spolupráci se záchranáři, kteří pomohli nejčastější krizové situace vybrat. Vývoj Tísňomatu trval zhruba půl roku, Záchranný kruh na něj získal dotaci z ministerstva vnitra a příspěvek od Karlovarského kraje. Celkem stál vývoj aplikace zhruba 150.000 korun.

Na webu Záchranného kruhu je aplikace k dispozici zdarma. Za v přepočtu 27 korun se dá stáhnout také pro systémy Android a iOS. Záchranný kruh nabízí Tísňomat, stejně jako další aplikace, kurzy a další služby na svých webových stránkách www.zachrannykruh.cz především školám a pedagogům a také samotným záchranářům pro jejich preventivně výchovnou činnost. Měsíčně stránky navštíví zhruba 400.000 lidí z České republiky i ze zahraničí.

8.10.2015

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv