Třetina lidí se dozví, že trpí chronickým selháním ledvin, až když musí nastoupit na dialýzu. Na trvalé léčbě každý desátý pacient odmítá dodržovat dietní omezení a pitný režim. Ukázal to dosud největší český průzkum mezi pacienty dialyzačních středisek v ČR. S jeho výsledky seznámila dnes novináře lékařská ředitelka společnosti Fresenius Medical Care Michaela Ságová. Zlepšit postoj nemocných chce nově založené pacientské sdružení.

Ledviny/ilustrační foto

„Překvapující pro nás byla velice dobrá informovanost pacientů, přes 90 procent odpovědělo, že o své nemoci a o tom, jak s ní žít a jak dodržovat léčebný režim, informace mají. Potěšující pro nás jako personál středisek bylo, že rozhodujícím zdrojem informací je lékař a sestra,“ uvedla.

Průzkum podle Ságové potvrdil také již dlouho známý problém, že až 40 procent pacientů před zařazením do dialyzačního programu nesleduje nefrolog. „O tom víme a snažíme se s tím bojovat,“ řekla.

V průzkumu odpovídaly 3000 pacientů, téměř polovina chronicky dialyzovaných v ČR. Průměrný věk byl 68,7 roku, nejstaršímu bylo 94, nejmladšímu 19 let. Hemodialýzou se léčí 95 procent, břišní dialýzou pět procent. Nejčastěji si pacienti stěžovali na žízeň, nespavost a bolest, více obtíží měly ženy. Záda bolí 47 procent pacientů, klouby 42,8 procenta. Deprese, úzkost a pocity beznaděje trápí 24,5 procenta pacientů.

Výsledky průzkumu by podle Ságové měly být podnětem k řešení problémů nemocných. Je nutno najít příčinu bolesti a léčit ji. Žízeň souvisí s příjmem soli, nutná je individuální edukace, léčit lze i depresi.

Přední český nefrolog profesor Vladimír Tesař doplnil, že „z ulice“, tedy bez předchozí nefrologické péče, nastupuje na dialýzu 35 až 40 procent pacientů. „Jsou to čísla vysoká, obdobná jsou ale i v jiných evropských zemích a ukazuje to, že něco v diagnostice a spolupráci mezi různými lékařskými odbornostmi není optimální,“ řekl.

U části pacientů není nemoc do nástupu na dialýzu známa, u části se o ní ale ví, jenže praktik, diabetolog či internista nepošle pacienta včas k nefrologovi. „Je to asi v představě, že nefrolog nemůže pro pacienta moc udělat, jen ho dialyzovat, takže ho raději léčí sami,“ vysvětlil Tesař.

Tento přístup je podle něj špatný. Nefrolog může léčbou zpomalit zhoršování funkce ledvin a začít včas léčit komplikace. „Je prokázáno, že pacienti, kteří jsou pozdě předáni nefrologovi, mají horší výsledky i úmrtnost,“ upozornil.

Nefrologická společnost se proto zaměřila na osvětu mezi lékaři. Nefrologové také jednají se zdravotními pojišťovnami o úhradě screeningového vyšetření funkce ledvin jednou za pět let pro lidi po dovršení padesátky.

7.5.2015

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv