Asi 35 procent porodů, které začnou dobře, se podle lékařů později zkomplikuje. Porod vedený asistentkou podle nich proto musí mít na dosah lékaře. Porodní asistentky žádají naopak více kompetencí a legislativní ukotvení profese. Zaznělo to na diskusi organizované Radou vlády pro rovnost mužů a žen. Letos bylo v pražské Nemocnici Na Bulovce otevřeno první centrum porodní asistence, kde porody povedou asistentky. Další podobná se plánují v nemocnicích v Krči a porodnici u Apolináře spadající pod Všeobecnou fakultní nemocnici. Premiér Andrej Babiš v diskusi řekl, že na žádný z projektů zatím nejsou peníze.

Po porodu/ilustrační foto

„Rozjíždíme přípravu koncepce péče o matku a dítě. Paní náměstkyně Alena Šteflová už svolala první jednání,“ řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Podle vedoucího lékaře Perinatologického centra kliniky Antonína Pařízka je v Česku ročně asi 110.000 porodů, 93 porodnic a 12 perinatologických center pro péči o nedonošené děti. Úmrtnost dětí je asi 4,7 promile a ročně zemře asi deset matek.

Podle přednosty porodní kliniky u Apolináře Aloise Martana se o budování porodních pokojů hovoří už deset let. „Asi 75 až 80 procent porodů, které jsou spontánní, vedou porodní asistentky. Zhruba 35 procent končí císařským řezem, asi 12 procent akutním,“ uvedl.

Porodní asistentky žádají rozdělení kompetencí mezi ně a lékaře-porodníky. „Je třeba posílit roli porodní asistentky. Porodní centra by měla být vedena asistentkami,“ řekla Natalie Sedlická z Asociace pro porodní domy a centra. Podle Marie Čermákové z Pracovní skupiny pro porodnictví z rady vlády nelze zaručit autonomní pozici porodní asistentky bez změny legislativy. „Neexistuje možnost, aby porodní asistentka měla proplacenou péči, když ho nevede lékař,“ uvedla Čermáková.

Podle ministra se plánuje i komora porodních asistentek. „Centrum porodní asistence na Bulovce je pilotní projekt. Musíme to otestovat a případně pak přenést na další místa,“ shodli se ministr a premiér.

Rada vlády předložila loni k projednání vládě návrh usnadňující zřizování porodních domů. Oficiálně porodní domy legislativa jako místo pro nekomplikované porody pod dohledem porodních asistentek povoluje od roku 2012. Vzniku ale podle jejich zastánců brání příliš přísné podmínky. Musí mít například vlastní porodní sál jako v nemocnici, lékaře porodníka připraveného zasáhnout do pěti minut a možnost převést rodičku na sál do nemocnice za 15 minut. Na rozdíl od center porodní asistence, která mají lékaře „za dveřmi“, protože stojí uvnitř areálu porodnice.

Názory na porodní domy se různí, proti jsou hlavně lékaři. Podle Pařízka může převoz trvat i 45 minut, což může být pro dítě fatální. Podle porodních asistentek existují studie, které dokládají, že porody vedené asistentkami mají jednodušší průběh, méně často se nastřihává hráz, a nemusejí se tak často podávat léky tišící bolest. Jsou podle nich také levnější.

12.3.2019

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv