S vadou nohy se potýká 30 % dětí do šesti let. V dospělosti má získané vady 50 % populace. V Brně na módních veletrzích Styl a Kabo se na tom dnes shodli lékaři, podiatři pečující o zdraví nohou i výrobci a prodejci obuvi.

Na veletrzích se uskutečnilo 2. mezinárodní podiatrické sympozium, jehož organizátorem je Česká obuvnická a kožedělná asociace s Českou podiatrickou společností. Hlavním tématem byla zdravá noha a zdravá obuv. Podle odborníků by měla být správná péče o nohy od narození až po stáří samozřejmostí, avšak výzkumy potvrzuj chabou znalost problematiky. Podle dat se společnost v současnosti potýká s 30 % dětí do šesti let, u kterých jsou zjištěny získané vady, přestože se 99 % dětí narodí se zdravýma nohama. V dospělosti má získané vady nohou už 50 % populace a pouhé 1 % přišlo k vadě po úrazu a 1 % se s ní narodilo. Na data upozorňovalo mnoho odborníků, například primářka Lékařského podiatrického centra v Praze Marie Součková, Michal Matějíček z České obuvnické a kožedělné asociace nebo Magdalena Kordošová ze Střediska ortopedicko-protetické pomoci Protetika Bratislava.

Odborníci se shodli na tom, že u vývoje dětské nohy je zásadní rodina, a pokud selže, musí nastoupit tým specialistů počínaje ortopedy a konče podiatry, aby řešili získané vady. Bez správného obouvání dětí, které respektuje zásady konstrukce zdravotně nezávadné obuvi pro děti s vadami, by podle odborníků nebyly nápravy reálné. „S prevencí deformit je totiž nutné začít už odmala tím, že budeme populaci obouvat správně a zdravě do kvalitní obuvi,“ uvedla Vlasta Mayerová, ředitelka České obuvnické a kožedělné asociace.

22.8.2021

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv