Kroměřížské muzeum připravuje velkou přehlídku výtvarných prací klientů Psychiatrické nemocnice v Kroměříži. Výstava nazvaná Umění je stav duše byla poprvé v muzeu v roce 1997. Od té doby se koná vždy s roční přestávkou, letos tedy po desáté. Kresby, malby či plastiky vznikají v ateliéru arteterapie Emílie Rudolfové, řekl ředitel muzea Jiří Stránský. K vidění bude více než 100 prací.
Arteterapie umožňuje klientovi beze slov, výtvarnými prostředky, vyjádřit jeho trápení, přehodnotit jeho chyby a změnit úhel pohledu na životní příběh. Výtvarné umění je prostředkem poznání a ovlivnění lidské psychiky. Rudolfová se arteterapii věnuje tři desetiletí. V
„Výtvarný projev jako němý svědek momentálního stavu klientovi později pomůže v sebepoznání a léčbě,“ uvedla Rudolfová. Podle ní má výstava terapeutický dopad i na takzvanou běžnou společnost, která se dosud s psychiatrií nesetkala. „Například mi opakovaně někteří návštěvníci důvěrně sdělují, že některé výtvarné práce jakoby někdo namaloval za ně,“ dodala Rudolfová.
V jejím ateliéru se střídají lidé nejrůznějších profesí, například prodavačka, zdravotní sestra, učitelka, studentka chemie nebo i vystudovaný výtvarník. Jde o lidi s nejrůznějšími problémy, například se sebepoškozují nebo jsou závislí na alkoholu či lécích.
Výstavu zahájí v úterý 8. září v 17:00 v Galerii v podloubí ředitel Psychiatrické nemocnice Petr Možný a vystavená díla si bude možné prohlédnout do 25. října.
2.9.2015zdroj: ČTK