Zachránit lidský život poskytnutím první pomoci nahání lidem strach. Většinou si nevěří, nebo mají obavy z nákazy od zraněného.
Podle průzkumu provedeného společností Zentiva má v České republice přímou zkušenost se záchranou člověka 22 procent lidí. Většina Čechů tedy první pomoc zatím poskytnout nemusela a je za to ráda. „Z průzkumu, který jsme provedli, vyplynulo, že 82 procent lidí přiznalo obavy z nákazy,“ sdělil ředitel komunikace v Zentivě Libor Kytýr.
Dále průzkum ukázal, že pouhých 14 procent dotázaných věří, že by první pomoc zvládlo, polovina by se o pomoc sice pokusila, ale zároveň si nejsou jisti svými schopnostmi. A celých 31 procent se přiznalo, že by se o první pomoc vůbec nepokoušelo. Nejčastějšími důvody jsou obavy ze špatně provedené první pomoci, po které by pacient mohl zemřít či by ho pomocí neúmyslně poškodil. Dále panují obavy, že pokud se první pomoc nepovede, bude mít zachraňující problémy se zákonem, nebo že se od zraněného pacienta nakazí. Záchranáři veřejnost však uklidňují. „S případy, kdy by laik svojí pomocí pacientovi výrazně ublížil, se v praxi nesetkáváme,“ uvádí ředitel ZZS Středočeského kraje Martin Houdek. Může se prý stát, že pomáhající při resuscitaci zlomí pacientovi žebro, ovšem za cenu záchrany života.
Znalosti první pomoci jsou velmi důležité. Pokud člověk na ulici potřebuje resuscitaci, je většinou odkázán na pomoc kolemjdoucích. Mozek vydrží bez kyslíku pouze tři až pět minut, sanita přijíždí zhruba do deseti minut od zavolání. Čím více lidí tedy ví, jak poskytnout první pomoc, tím lépe.
Proto společnost Zentiva ve spolupráci se ZSS Středočeského kraje a Školním informačním kanálem spustila loni na podzim pilotní projekt, který učí prvňáčky základy první pomoci. Malé děti se rychle učí, jsou zvídavé a nejsou zatížené starými pravidly první pomoci. Do června by kurzem mělo projít celkem 7000 dětí z 25 základních škol a 10 měst Středočeského kraje. Ve školním roce 2015/2016 bude projekt probíhat v Jihomoravském kraji.
18.3.2015zdroj: Ozdravotnictví.cz