Pracovníci Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) zahájí od úterý 2. dubna pravidelnou deratizaci. Na hubení myšovitých hlodavců mají připraveno stejně jako loni 13.500 kilogramů jedu. První nástrahy položí v centru města, například na Hradčanech. To dnes sdělil mluvčí PVK Tomáš Mrázek. V loňském roce deratizátoři nezjistili v žádné z městských částí zvýšený počet myšovitých hlodavců, jejich vyšší výskyt zaznamenali pouze v okolí velkých staveb.

„Začínáme na Hradčanech, Malé Straně, v okolí náměstí I. P. Pavlova či na Ohradě a Pražačce. Následovat budou další lokality, které jsme si odsouhlasili s magistrátem a jednotlivými městskými částmi. Na letošní rok máme nachystáno 13.500 kilogramů nástrah, kterými ošetříme 13.000 kanalizačních vstupů,“ uvedl Mrázek.

Na konci května, několik týdnů o letních prázdninách a na konci října se budou deratizátoři věnovat kontrolám míst, kde pravidelně zaznamenávají vyšší počet potkanů, a nakladou na nich další nástrahy. Povinnost hubit myšovité hlodavce je stanovena zákonem o ochraně veřejného zdraví. Nástrahy klade PVK výhradně do kanalizace, nikoliv na povrch. Kilogram jedu odpovídá jedné takzvané deratizační jednotce, kterou se označuje jeden dům.

V pražské kanalizační síti je několik miliónů potkanů. Pravidelnou deratizací kanalizace se podle mluvčího daří udržovat počet myšovitých hlodavců na přiměřené úrovni. „Mnoho potkanů je také na povrchu okolo popelnic a v neošetřované zeleni, kam obyvatelé vyhazují odpadky. Rovněž zvýšený stavební ruch vyhání potkany z kanalizace na povrch. Problémovými místy jsou i lokality obývané bezdomovci,“ dodal Mrázek.

A ještě důležité upozornění pro majitele čtyřnohých miláčků. PVK ukládají nástrahy výhradně do stokové sítě, nikoliv na povrch.

(ČTK) (PVK)

25.3.2024

zdroj:


Další články

Na přehled všech zpráv