Úředníci, záchranáři, policie, hasiči i například sociální pracovníci a školy dostanou od úřadu vlády návod, jak komunikovat s lidmi postiženými autismem. Problémy, kterými autisté trpí, jsou podle autorů manuálu široké a mohou se dotknout řady oblastí veřejného života. Materiál nazvaný Komunikační soubor na tiskové konferenci představil úřad vlády.

Komunikace/ilustrační foto

Autismus je neurobiologická porucha patřící mezi závažné psychické handicapy. Autisté okolní svět vnímají jinak, mají problémy s vyjadřováním a jsou často přecitlivělí na různé podněty, jako zvuky, světlo, pachy i doteky. Autisté neumějí z lidské tváře vyčíst náladu, reagují proto nepřiměřeně. Nerozumí vtipu, mají v oblibě pravidelnost a řád.

„Během běžných aktivit, jako je cestování, návštěva lékaře, nákup v obchodě nebo i jen procházka, může člověk s autismem reagovat nepochopitelně až neadekvátně,“ řekla náměstkyně pro řízení Sekce pro lidská práva úřadu vlády Martina Štěpánková.

Na stanovení diagnózy se podle ní čeká neúměrně dlouho, nedostatečný je i rozsah terapeutických služeb. Sociální služby často lidé s autismem nepřijímají. „Řadě problémů a diskriminaci jsou lidé s autismem a jejich rodiny vystaveni právě z důvodu neznalosti tohoto handicapu,“ řekla.

Návod má veřejnosti přiblížit jednoduché zásady, jak s autisty snadněji komunikovat. Obsahuje mimo jiné informační leták, komunikační klíč či desatero komunikace s pacientem.

Poruchy autistického spektra postihují podle průzkumů každé 80. narozené dítě. Na celém světě žije zhruba 70 milionů lidí s tímto handicapem, v Česku je jich zhruba 100.000. Každoročně jsou nově diagnostikovány stovky dalších.

Návod vytvořila odborná skupina, která působí při vládním výboru pro zdravotně postižené občany. Na manuál podle místopředsedy sněmovního zdravotního výboru Davida Kasala budou navazovat další materiály, které pomohou k lepšímu začlenění autistů. Návod dostanou i školy, které s ním mají seznámit rodiče, a rovněž zdravotníci. Ministerstvo školství chce také po školách, aby návod zapracovaly do vzdělávacích programů pro žáky se speciálními potřebami.

8.9.2016

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv