V březnu budou mít všichni občané nárok na jeden PCR test na covid-19 hrazený ze zdravotního pojištění bez toho, aby museli použít žádanku od lékaře či hygieny. Po zasedání vlády o tom na tiskové konferenci informoval ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. V současné době mají očkovaní lidé a děti k dispozici až pět testů měsíčně hrazených pojišťovnou. Zdarma jsou také pro klienty laboratoří se žádankou od lékaře nebo hygieny.

Omezení počtu hrazených preventivních testů vyplývá podle ministra z rozvolňování protiepidemických opatření. Ty mají skončit až na nošení respirátorů na některých místech k 13. březnu. Důvody, proč má být jeden preventivní test zájemcům nadále k dispozici, jsou podle ministra zdravotnické a sociální. Lidé je budou moci použít, pokud budou mít obavy z toho, že jsou nemocní nebo v případě návštěvy zařízení, kde je test vyžadován. Jeho cena pro samoplátce se pohybuje kolem 800 korun.

Testování na covid-19 v loňském roce pojišťovny stálo zhruba 55 miliard korun. Veřejné zdravotní pojištění ročně hospodaří celkem se zhruba 400 miliardami korun. Zachování alespoň jednoho testu měsíčně zdarma podporovali někteří lékaři a vědci.

S testováním metodou PCR se v Česku začalo v únoru 2020, první případy pak testy odhalily v březnu. Za první dvě vlny na jaře a na podzim 2020 pojišťovny vydaly na PCR testy zhruba čtyři miliardy korun. Od listopadu se začalo preventivně testovat také antigenními testy, nejprve zaměstnanci a klienti v domovech pro seniory a podobných zařízeních. Od poloviny prosince se pak lidé mohli otestovat sami preventivně. Na tyto testy vydaly pojišťovny koncem roku 2020 kolem 170 milionů korun.

Od listopadu 2021 se testy neuznávaly jako potvrzení pro vstup do služeb a na hromadné akce, nárok na testy zdarma měli jen očkovaní a děti, ty ve věku 12 až 18 let se jimi mohly také prokazovat tam, kde dospělí potřebovali potvrzení o očkování nebo prodělání nemoci.

23.2.2022

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv