Novou banku pro uchovávání až dvou milionů biologických vzorků vybuduje brněnské Centrum pro výzkum toxických látek v prostředí (RECETOX). Rozšíří také své laboratoře, kde zkoumá například vliv škodlivin ve vzduchu a vodě na lidské zdraví. Masarykova univerzita získala na projekt téměř čtvrt miliardy korun z evropských fondů. Stavba začne letos, potrvá do roku 2019.

Vědec/ilustrační foto

K vlivům okolního prostředí na lidské zdraví vědci řadí znečištěné ovzduší a vodu, chemické látky, ale i nedostatek pohybu, alkohol, kouření, zneužívání léků a drog, hluk nebo stres. Při výzkumu je nutné dlouhodobě sledovat velké skupiny lidí, a to nikoliv až od okamžiku, kdy onemocní.

„Musíme začít sledovat zdravé pacienty, abychom se mohli dívat, jak se vyvíjí jejich zdravotní stav během života, jaký mají vliv různé faktory,“ řekla dnes novinářům ředitelka RECETOX Jana Klánová.

Nyní startuje nová velká studie. Vědci oslovují nastávající matky v Brně, jejichž děti by se mohly stát součástí studie po příštích 20 let. Odborníci chtějí do studie zařadit až 10.000 rodin. Osloví také dospělé účastníky starší studie, od kterých mají z minulosti převážně dotazníková data, pro uchovávání vzorků totiž nebyla kapacita.

Vědce zajímá, s čím lidé přicházejí do styku, nakolik se cizorodé látky hromadí v jejich tkáních. Od účastníků studie budou uchovávat vzorky krve, moči nebo slin pro pozdější analýzy, a to v desítkách vzorků z každého odběru. Při skladování je nezbytností bezchybné značení a robotické ovládání, které vyloučí lidskou chybu.

Právě proto vznikne v Univerzitním kampusu Bohunice biobanka. „Projekt má velký potenciál přinést do budoucna informace o tom, jak vznikají nemoci,“ uvedl náměstek ředitele Fakultní nemocnice Brno pro vědu, výzkum a školství Tomáš Kašpárek.

Díky rozšířeným laboratorním kapacitám bude RECETOX více zkoumat také látky tělu vlastní, například metabolity, které mohou vypovídat leccos o tom, jak organismus funguje a reaguje. Další oblastí zájmu je mikrobiom, tedy společenství mikroorganismů, které přirozeně osidlují lidskou kůži, sliznice, ústní dutinu nebo střeva. Mohou ovlivňovat imunitní reakce, vědci chtějí v mikrobiomu pátrat po raných ukazatelích rozvoje chronických nemocí.

9.5.2017

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv