Lékaři v Brně odoperovali zhruba 1000 pacientů se zhoubným nádorem na mozku za posledních 12 let, kdy funguje vzájemná spolupráce Masarykova onkologického ústavu (MOÚ) a Fakultní nemocnice Brno (FNB), ke kterým se přidala i Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. ČTK to řekl ředitel Masarykova onkologického ústavu Jan Žaloudík. Podle něj je v Česku každoročně 800 nových pacientů s nádorem na mozku. Některé jsou zhoubné. Kolem pětiny případů řeší nemocnice v Brně.

Lidský mozek/ilustrační foto

 

 

 

 

 

 

 

Neorochirurgická klinika Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně ročně provede přes 100 operací nádorů mozku, z toho 30 nádorů je vážných zhoubných. Neurochirurgická klinika Fakultní nemocnice Brno provádí ročně kolem 200 operací nádorů mozku, u zhruba 50 pacientů je to kvůli vysoce zhoubnému nádoru. „Dříve jsme toho o nádorech v mozku moc nevěděli. Ale přibývá jich. Nejen primárních, které se vytvoří přímo v hlavě, ale i sekundárních v důsledku metastáze jiného nádoru z dalšího místa v těle,“ uvedl onkolog Rostislav Vyzula z MOÚ. Podle něj se oproti dřívějšku nádory léčí mnohem lépe. Operovaní po chirurgickém zákroku podle potřeby podstupují radioterapii a chemoterapii v Masarykově onkologickém ústavu.

Z 800 nových pacientů v ČR ročně je zhruba desetina dětí. Z 80 dětských případů asi polovinu řeší Brno. „Z nich většina podstoupí operaci a dostávají komplexní systémovou péči. U dětí všeobecně v celé republice platí, že 65 procent z nich dlouhodobě přežívá,“ informoval přednosta Kliniky dětské onkologie FNB Jaroslav Štěrba.

Podle něj brněnští lékaři nabízejí v léčbě nádorů mozku srovnatelnou péči s Německem, Rakouskem a Francií. Tvrdí to i ředitel onkologického ústavu Žaloudík. „Lidé nemusejí jezdit kvůli léčbě rakoviny do zahraničí, protože jim nabízíme stejnou péči,“ zdůraznil Žaloudík.

Velkou část lidí dovedou lékaři z rakoviny vyléčit, některým se díky lékařské péči prodlouží život o několik let, u nejzhoubnějšího a nejzákeřnějšího typu nádoru je to zhruba o půl roku. „Snažíme se i tyto pacienty léčit tak, abychom je nepoškodili a mohli si zbývající čas užít,“ doplnil přednosta Neurochirurgické kliniky FNB Martin Smrčka.

18.2.2015

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv