Pokud Evropská unie schválí Česku návrh Národního plánu obnovy, vznikne největší specializované výcvikové středisko intenzivní medicíny u nás. Postavit by se mělo do konce roku 2026 a EU nám na něj přispěje více než 1,3 mld. Kč. Ministerstvo zdravotnictví, které tento projekt připravilo, uvádí, že takováto instituce s celorepublikovou působností v tuzemsku doposud chybí. 

Centrum nabídne speciálně vybavené prostory, které budou napodobovat reálná klinická pracoviště, a různé mechanické i elektronických simulátory. Výuka by se tak měla maximálně přiblížit reálným i krizovým situacím, se kterými se budoucí lékaři mohou v praxi setkat. Co více, studenti se budou moci poučit z chyb, projít si stejnou situaci znovu a získat okamžitou zpětnou vazbu školitele. To vše by mělo vést ke zlepšení dovedností lékařů, a tím i kvalitnější péči o pacienty.

 „Projekt počítá s 25 pracovníky, kteří se stanou zaměstnanci (existujícího) Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví, resp. stanou se zaměstnanci jednoho z jeho detašovaných pracovišť,“ píše se v plánu obnovy. Ačkoli se neuvádí, kde bude nová budova stát, zmíněný státní Institut, kterého bude centrum součástí, sídlí v Praze ve Vinohradech.

Centrum by mělo v první fázi spolupracovat s osmi lékařskými fakultami i s podobnými simulačními centry v Německu a Polsku. Posléze by mělo navázat spolupráci se stovkami tuzemských nemocnic a jiných zdravotnických zařízení, které drží akreditaci k postgraduální výuce lékařů.

Připomeňme, že na základě zmíněného Národního plánu obnovy poputuje do České republiky cca 180 mld. Kč z rozpočtu Evropské unie. Deklarovaným hlavním cílem je restartovat a modernizovat ekonomiku po pandemii. Zdravotnictví získá pouze 6 % ze zmíněných 180 mld. korun.

Autor: Ondřej Zavadil

Zdroj: Národní plán obnovy | Pilíře (planobnovycr.cz)

16.7.2021

zdroj: Ozdravotnictví.cz


Další články

Na přehled všech zpráv