V Česku bylo v roce 2013 zjištěno 81.541 zhoubných nádorů, zemřelo na ně 26.944 lidí. Celkem k 31. prosinci toho roku v ČR žilo 518.667 lidí, kteří se s rakovinou léčili nebo léčí. Novinářům to řekl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček s tím, že stále je v péči co zlepšovat, například dostupnost onkologické péče ve specializovaných centrech se mezi regiony liší.
Rakovina/ilustrační foto„Česko patří mezi státy s nejvyšší zátěží onkologických onemocnění na světě, i proto je onkologická péče jednou z priorit českého zdravotnictví,“ prohlásil ministr.

Podle aktuálních výsledků přibývá v ČR ročně nově diagnostikovaných o 2,2 procenta, počet těch, kteří se s nádorem léčili nebo léčí o 4,4 procenta. Svědčí to podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky docenta Ladislava Duška o kvalitě péče, víc nemocných přežívá. I přes růst počtu nemocných úmrtnost na nádory dlouhodobě klesá.

Za posledních 15 až 20 let se prodloužilo u různých typů nádorů pětileté přežívání o 15 až 30 procent. V případě rakoviny tlustého střeva a konečníku, kde Česko dlouhá léta vedlo světový žebříček, kleslo v roce 2013 Česko na pátou příčku v Evropě a na šesté místo na světě.

Podle předsedkyně České onkologické společnosti Jany Prausové k tomu přispělo také soustředění nejnáročnějších případů do center. Onkologové chtějí centra ještě více specializovat, například velmi vzácné nádory by léčila jen vybraná centra. S větším počtem pacientů stoupá zkušenost lékařů, tím i úspěch léčby, vysvětlila Prausová.

„Dnes už zhoubný nádor není ortelem smrti, je velká šance být dobře léčen a vyléčen,“ shrnul ministr a dodal, že v listopadu se tradičně připomíná rakovina prostaty v celosvětovém hnutí Movember. V Česku žilo v roce 2013 celkem 47.865 mužů po rakovině prostaty, letos podle předběžných odhadů bude 59.000.

Rakoviny přibývá a podle odhadu ještě do roku 2030 přibývat bude. Zhoubné nádory se častěji objevují ve vyšším věku, obyvatelstvo stárne. Mnoho z těch, kteří onemocní, nežili v mládí právě zdravě. Pacienti díky léčbě přežívají déle, a tak mají „čas“ na to, aby se u nich vyvinul nějaký jiný nádor. Například až 18 procent nových pacientů s rakovinou prostaty se vyléčilo předtím z jiného nádoru, vysvětlil nárůst Dušek.

„Na podporu prevence a léčby rakoviny prostaty si muži nechávají v listopadu narůst slušivý knírek,“ doplnil onkolog pražské Thomayerovy nemocnice Roman Zachoval s poukazem na svůj čerstvý knír. Až čtvrtina pacientů přijde k lékaři s rakovinou prostaty pozdě, kdy už je lékaři jen mohou léčit, ale ne vyléčit. Po padesátce by muži podle Zachovala určitě neměli preventivní vyšetření u lékaře opomíjet.

Ministr potvrdil podporu hnutí Movemeber a dodal, že ministerstvo nadále chce podporovat onkologickou prevenci v nově chystaných akčních plánech, z nichž některé se zaměří i na konkrétní typy zhoubných nádorů. Novelou také chce umožnit to, aby ÚZIS mohl nahlížet do dat zdravotních pojišťoven ohledně léčby rakoviny. Mělo by to přinést zkvalitnění péče a lepší využití peněz určených na léčbu.

13.11.2015

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv