Loni kvůli epidemii koronaviru absolvovalo méně žen předporodní kurzy, přítomnost otců u porodů téměř omezena nebyla, letos se dokonce zvýšila. Už loni přibylo takzvaných ambulantních porodů, kdy matka s dítětem opouští nemocnici do 72 hodin, víc jich je i letos. Vyplývá to z dotazníků Průvodce porodnicemi Aperio, který vyplnilo přes 4200 žen, z nich asi 1000 v loňském roce.

V březnu 2020 bylo mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví zakázáno, aby měla žena u porodu doprovod. Od dubna se na otce dítěte vztahovala výjimka, pokud byl porod na samostatném pokoji.

„Podíl porodů, kde byl se ženou partner, mírně poklesl, ale přesto 79 % rodiček partner doprovázel. V roce 2021 stoupla přítomnost partnera dokonce na 91 %, což je více než před začátkem pandemie,“ napsali provozovatelé průvodce. V roce 2019 to bylo asi 86 %.

Zásadně omezená byla přítomnost dalších blízkých osob, vlastních porodních asistentek nebo dul. Zatímco v předchozích letech je mělo 10 až 13 % respondentek, loni to bylo 7 % a letos jen 5 %.

Nejčastějším scénářem v českých porodnicích je, že příjem rodičky provede lékař či lékařka, porod vede porodní asistentka a závěr porodu opět lékař. Takovou zkušenost má 57 až 59 % respondentek. Postupně roste podíl porodů vedený i v závěru jen porodní asistentkou. V roce 2017 jich bylo 26 %, letos 35 %. Naopak podíl vedených jen lékařem za posledních 5 let klesl z 15 na 8 %.

Proti roku 2019 před pandemií využilo více respondentek takzvaného ambulantního porodu, tedy možnosti odejít z porodnice dříve než 72 hodin po porodu. Předloni to bylo 5 %, loni 13 % a letos se podíl ještě zvýšil.

„Usuzujeme, že více rodin chce poporodní období trávit společně ve vlastním prostředí, a pravděpodobně je možné dát tento nárůst do souvislosti i s pandemickou situací a tím, že byly omezeny návštěvy v nemocnicích,“ uvedli autoři průzkumu.

Zákaz pořádání vzdělávacích akcí se projevil na tom, že vloni se méně rodičů účastnilo předporodních kurzů nebo jednorázových schůzek před porodem. Zatímco kurzy navštěvovalo 21 % proti předloňským 29 %, schůzky využilo 11 % proti 16 %.

V Česku je ročně kolem 110 000 porodů, funguje 93 porodnic a 12 perinatologických center pro péči o nedonošené děti. Úmrtnost dětí je asi 4,7 promile a ročně zemře asi deset matek. Statistiky postihují jen porody v porodnicích, data o domácích porodech podle odborníků neexistují.

Názory na domácí porody nebo porodní domy se různí, proti jsou hlavně lékaři. Kompromisem mají být podle lékařů centra porodní asistence, která vznikají v areálech porodnic, kde by byl kladen větší důraz na komunikaci, soukromí a přání rodičky.

22.6.2021

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv