V Evropě přibývá případů infekčního zánětu jater u dětí, jehož původce zatím lékaři neznají. Jako první informovala o infekci minulý týden Británie, podle tamních úřadů se od ledna objevilo 74 případů hepatitidy. Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) dnes uvedlo, že další případy hlásí Dánsko, Irsko, Nizozemsko a Španělsko. Devět případů u dětí ve věku od jednoho do šesti let zaznamenal i americký stát Alabama, napsala agentura Reuters.

„Mírná hepatitida je u dětí v důsledku virové nákazy velice běžná, to, co vidíme nyní, je ale výrazně odlišné,“ citovala agentura Reuters britského infektologa Grahama Cooka z londýnské Imperial College. Podle něj byly některé z britských případů natolik vážné, že děti musely být hospitalizovány na specializovaných odděleních a několik z nich potřebovalo transplantaci jater.

Cooke se domnívá, že nákazu hepatitidou nelze spojovat s pandemií covidu-19. Jeho kolegové zkoumají, zda záněty jater nemůže způsobovat adenovirus. Ten je ale u dětí natolik běžný, že podle odborníků fakt, že se prokázal u dětí s hepatitidou, nemusí znamenat, že ji tento virus způsobuje.

„V tuto chvíli přesná příčina hepatitidy u těchto dětí zůstává neznámá,“ uvedlo ECDC. U případů v Británii se nenašla žádná souvislost s očkováním proti covidu-19, protože nemocné děti očkované nebyly. Žádné z nich nebylo v zahraničí.

19.4.2022

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv