Jako jedni z prvních v republice začali lékaři jihlavské nemocnice léčit pacienty s chronickými ranami pomocí amniové membrány z placenty. Zjišťují, jak ji co nejúčinněji aplikovat, v jakém rozměru a intervalech, aby se těžko léčitelné rány začaly hojit. Už pomohli pěti pacientům, pro které je léčba zdarma. Nový přípravek vznikl díky výzkumu Národního centra tkání a buněk. Využívá při tom placent od žen, které porodí císařským řezem. Novou metodu novinářům popsal lékař Radovan Čech.

Těhotenství/ilustrační foto

Amniony jsou zárodečné obaly plodu, které se vytvářejí časně od početí a později se stávají součástí placenty, vysvětlil Čech. Amniová membrána do rány mimo jiné vnáší růstové faktory a tlumí zánětlivé procesy. Tvoří také podpůrnou síť pro tvorbu nové vrstvy kůže. Prvním poznatkem, ke kterému jihlavští lékaři dospěli, je to, že je nutné membránu aplikovat několika milimetry i na zdravou část, jinak se rána po obvodu nehojí. Jihlavské pracoviště začalo aplikovat membránu asi před měsícem a půl. Prvním úspěchem bylo vyléčení jedné z pacientek během šesti týdnů. Otevřenou ránu přitom měla asi rok a půl, nereagovala na žádnou terapii, uvedl Čech.

Případem úspěšné aplikace je také žena, které před dvěma lety kvůli žilní nemoci hrozila amputace nohy. Zachránila ji operace, rána se ale nehojila. Dnes přišla do nemocnice na desátou aplikaci membrány. Pokrok v hojení je u ní markantní. Sama uvedla, že se cítí lépe, aplikace podle ní není vůbec bolestivá

„Pacienti jsou vděčni za každou novou metodu. Jejich onemocnění často recidivuje. I když používáme to nejmodernější, co je, pořád je část lidí, u kterých se nedá pohnout dál,“ řekl Čech. Jihlavské pracoviště mimo jiné používá k léčbě chronických ran podtlakovou terapii nebo larvoterapii, při které larvy zbavují pacienta odumřelé tkáně.

Podle Šárky Sekorové z Národního centra tkání a buněk se amniová membrána již několik let úspěšně využívá pří léčbě ran v očním lékařství. Hojivého potenciálu se nyní snaží využít lékaři i u chronických ran. „Zjistili jsme, že v Americe se něco podobného už používá. Začali jsme náš produkt upravovat a podařilo se nám ho vyvinout tak, že jsme zachovali přirozenou strukturu i bioaktivní molekuly, které potencují hojení ran,“ uvedl Sekorová.

Kromě Jihlavy spolupracuje centrum s dalšími dvěma pracovišti v Třinci a v Praze a jedná s dalšími. „Oslovili jsme kapacity, které se zabývají léčbou chronických ran, mohu jmenovat pana primáře Bureše z nemocnice v Pardubicích nebo Balabána ze Sokolova,“ řekla Sekorová. Jednorázově se léčba v minulosti zkoušela u pacientů s proleženinami v léčebně dlouhodobě nemocných v Humpolci. Teď se podle Čecha odborníci snaží zavést metodu do běžného ambulantního provozu.

Rozvoj této metody bude podle Sekorové závislý na počtu dárkyň placent. „Podařilo se nám v minulém roce nasmlouvat několik odběrových zařízení. V tuto chvíli máme tolik materiálu, kolik potřebujeme, možná i víc,“ řekla Sekorová. Jak ale zdůraznil Čech, využít lze pouze placenty z císařských řezů, protože porod porodními cestami kontaminuje placentu bakteriální florou z rodidel.

29.3.2018

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv