Nemoc AIDS má od svého odhalení před 40 lety na svědomí přes 33 miliónů obětí. Medicína není zatím schopna tento novodobý mor vyléčit. Na trhu je sice řada léků, propuknutí AIDS ale pouze oddalují, případně mírní průběh onemocnění. Takový je i lék Viread, který byl v Česku představen 15. listopadu 2001. Tvůrcem jeho základu je tým z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR vedený celosvětově respektovaným vědcem Antonínem Holým.

Viread, jehož léčivou látkou je tenofovir, umožňuje snížit hladinu HIV. Vyrábí ho americká farmaceutická společnost Gilead Sciences, stejně jako předchozí lék proti AIDS z roku 1996 Vistide, který pochází rovněž z laboratoře Antonína Holého. Lék vznikl na základě práce skupiny profesora Holého, která v roce 1984 syntetizovala tenofovir. Holý později spolu s belgickým vědcem Ericem de Clercqem testoval účinek tenofloviru na HIV. Lék pak byl vyvinut a klinicky testován ve Spojených státech. Viread se používá též k léčbě chronické hepatitidy B.

Nemoc AIDS, jejíž původcem je virus HIV (virus lidské imunodeficience), je podle počtu obětí druhou nejhorší virovou nákazu po španělské chřipce od začátku 20. století. Pandemie španělské chřipky si v letech 1918 až 1920 si vyžádala 40 až 50 milionů mrtvých, s nemocí covid-19 dosud zemřelo přes pět milionů lidí.

14.11.2021

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv