V Opavě se v pondělí otevře Centrum duševního zdraví. Na jeho fungování se bude podílet Psychiatrická nemocnice v Opavě, která si letos připomíná 130 let od svého otevření. Půjde o první takové centrum v regionu a tvořit ho bude specializovaný tým, jehož součástí jsou zdravotní sestry, lékaři i sociální pracovníci. V rozhovoru to řekl ředitel nemocnice Zdeněk Jiříček.

Otevření/ilustrační foto

V současné době už v zemi několik obdobných center je, například v Praze, Brně, Havlíčkově Brodě a Přerově, další letos mají přibývat po celé republice. Podpora Center duševního zdraví je jedním ze základních kamenů reformy psychiatrické péče, na které ministerstvo zdravotnictví začalo pracovat v roce 2013. Snahou je, aby se snížil počet pacientů v psychiatrických nemocnicích a lidé mohli pobývat doma. Cílem je jejich samostatné fungování a aktivní zapojení do společnosti včetně samostatného bydlení či práce. V následujících letech by obdobných center mohla v ČR být asi stovka. Provoz center je v současné době hrazen z fondů Evropské unie, později bude placen z veřejného zdravotního pojištění.

„V rámci reformy psychiatrické péče budeme od 1. dubna otvírat Centrum duševního zdraví na Ostrožné ulici. Je to úplně nový druh péče,“ uvedl Jiříček. Podle něj bude úkolem specializovaných týmů práce s lidmi v terénu. Cílovou skupinou jsou pro centra klienti s vážným duševním onemocněním (tzv.SMI – Severe Mental Illness). Jde o pacienty s těžkým průběhem schizofrenních onemocnění či bipolární afektivní poruchou. „Jde o to, aby tito pacienti mohli být po akutní fázi onemocnění, dejme tomu do jednoho měsíce, propuštěni z nemocnice a byli schopni péči čerpat v komunitě,“ řekl ředitel. Zdravotnický personál bude pro centrum zajišťovat právě psychiatrická nemocnice, sociální část týmu pak bude mít v opavském centru na starosti organizace Fokus.

Centrum duševního zdraví bude nejen zázemím pro odborný tým, ale zároveň do něj budou moci v případě nutnosti přijít i pacienti. V první fázi bude součástí týmu lékař, psycholog, čtyři zdravotní sestry a stejný počet sociálních pracovnic. Jejich počet by se měl postupně zvyšovat. Tým bude nejen plánovaně jezdit za pacienty, ale i operativně reagovat v případě potřeby. „Budou zajíždět i do psychiatrické nemocnice, kde budou mít třeba informaci, že je tady týden přijatý pacient, který by byl vhodný pro předání do péče Centra duševního zdraví. Hned po akutní fázi by ten pacient mohl pobývat venku a nemusel být v následné péči v psychiatrické nemocnici dalších třeba 30 nebo 60 dnů,“ podotkl Jiříček. Podle něj zdravotníci budou řešit aktuální stav pacienta či to, zda bere léky, a sociální pracovníci zase věci jako práci, finanční gramotnost a podobně.

Psychiatrická nemocnice má k dispozici 863 lůžek, aktuálně je 50 lůžek technicky uzavřeno kvůli rekonstrukci dětského oddělení. Zařízení zaměstnává asi 780 lidí. Psychiatrická nemocnice v Opavě je zdravotnické zařízení, jejímž zřizovatelem je ministerstvo zdravotnictví. Jde o nemocnici určenou pro diagnostiku a léčbu celého spektra duševních chorob včetně dětské psychiatrie. Na lůžkách ročně léčí 6500 pacientů. Spádové území nemocnice představuje 1,3 milionu obyvatel Moravskoslezského kraje.

28.3.2019

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv