V Pardubicích bude od července Centrum duševního zdraví. Bude poskytovat zdravotní a sociální péči v přirozeném prostředí, například u klienta doma, uvedl Pardubický kraj v tiskové zprávě.
Stavba/ilustrační foto

Klientům bude pomáhat multidisciplinární tým tvořený psychiatrem, psychologem, zdravotní sestrou, sociálním pracovníkem a konzultantem, který má osobní zkušenost s duševním onemocněním.

„O tento systém péče usilovala naše organizace již dlouhodobě. Naši sociální pracovníci standardně poskytovali služby v terénu, avšak neměli možnost s sebou vzít i zdravotníka, a tak nemohla být péče komplexní,“ řekl ředitel spolku Péče o duševní zdraví Petr Hejzlar.

Ministerstvo zdravotnictví nedávno schválilo žádost o provozování nového centra. Jeho chod podpoří Pardubický kraj částkou 1,5 milionu korun. Za dotaci centrum vybaví ordinaci psychiatra a klinického psychologa, pořídí zázemí pro aktivity služeb denní péče a potřeby pro péči u klientů doma.

„Celková investice činí 3,5 milionu korun. Předpokládáme, že stejnou částkou jako my projekt podpoří i město Pardubice a zbylou částku zabezpečí organizace z dalších zdrojů,“ uvedl krajský radní Pavel Šotola.

V současnosti funguje již pět Center duševního zdraví ve čtyřech městech České republiky. K nim se nyní připojí 15 nových center, budou zajišťovat péči v dalších 12 městech, Pardubice budou jedním z nich. Do budoucna plánuje ministerstvo zdravotnictví vytvořit síť až 100 Center pro duševní zdraví, mají být rovnoměrně rozmístěná po celé republice.

29.1.2019

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv