Artroskopickou operaci nádoru na kyčelním kloubu provedli lékaři plzeňské fakultní nemocnice. Podle dostupných informací to byla nejen první taková operace v ČR, ale i v zemích bývalého východního bloku, řekl operatér Petr Zeman. Lékaři šetrným a méně invazivním způsobem odstranili před šesti týdny nezhoubný nádor dvaadvacetiletému studentovi. Odborníci Kliniky ortopedie a traumatologie pohybového ústrojí ročně provedou kolem sta artroskopických operací na kyčelním kloubu. Jedním z pacientů byl před dvěma lety i slovenský prezident Andrej Kiska, řekl Zeman.
Operační sál/ilustrační foto

Student Jan trpěl přes rok krutými bolestmi pravé kyčle. Odborníci, které navštívil, sice diagnostikovali útvar uvnitř kyčle, ale nebyli si jisti řešením. „Před rokem jsem začal cítit bolest v pravé kyčli, která postupně přecházela do urputné bolesti v třísle a vystřelovala do celé nohy. Pro bolesti jsem nemohl chodit a tlumil jsem je stále silnějšími léky, které mi způsobily zánět žaludku. Poslední měsíce byly bolesti tak kruté, že jsem musel užívat opiátové náplasti,“ řekl pacient. Díky šetrnému zákroku a minimálnímu zásahu do zdravé okolní tkáně Jan už ve třetím týdnu po operaci odložil berle. Nyní je zcela bez bolesti a nutnosti užívání analgetik.

Ojedinělost zákroku je podle Zemana v artroskopickém řešení. „Tento výkon jsme provedli miniinvazivně ze dvou vpichů délky 1,5 centimetru místo otevřené operace, při které by Honza musel podstoupit výkon rozsáhlým operačním přístupem délky minimálně 20 centimetrů s dlouhodobou rekonvalescencí,“ řekl Zeman. Při operaci lékaři artroskopicky diagnostikovali celý kloub, odstranili těžké sekundární změny způsobené růstem nádoru a současně odstranili nádor v celém rozsahu. Nádor vyrůstal z kosti a zasahoval do nitra kyčelního kloubu. Blízkost útvaru u velkých cév a nervů značně komplikovala operační přístup.

„Výsledky vyšetření potvrdily, že se naštěstí jednalo o nezhoubný kostní nádor, který typicky způsobuje kruté bolesti a v oblasti kyčle se vyskytuje raritně,“ dodal Zeman.

5.12.2017

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv