Polský Sejm schválil zákon, který zakotvuje pravidla pro umělé oplodnění metodou in vitro. Proti přijetí právního předpisu se důrazně staví konzervativní pravicová opozice a rovněž katolická církev, která má v Polsku značný vliv. O zákonu bude ještě hlasovat Senát, v němž má ale vládní koalice většinu, a pak ho musí podepsat prezident. Do srpna jím je Bronislaw Komorowski, který vyšel z vládní Občanské platformy (PO), pak nastoupí opoziční Andrzej Duda.

Ultrazvuk/ilustrační foto

Sejm, který má 460 členů, zákon schválil hlasy 261 poslanců, proti se jich postavilo 176. Podle deníku Gazeta Wyborcza hlasování ve sněmovně přihlížela první Polka, která porodila dítě právě metodou in vitro, a po oznámení výsledku se radostí rozplakala.

„Dodržela jsem slovo. Zákon o umělém oplodnění in vitro je,“ prohlásila krátce po hlasování premiérka Ewa Kopaczová. „Je to velký úspěch pro svobodu Polska, spása pro lidi, kteří mají velký problém,“ dodala.

Gazeta Wyborcza upřesnila, že právní akt podpořil téměř celý poslanecký klub Občanské platformy a polovina poslaneckého klubu jejího koaličního partnera Polské lidové strany (PSL). K nim se přidali i poslanci Svazu demokratické levice (SLD) a Palikotova hnutí a nezávislí. Proti se podle očekávání postavili zákonodárci hlavní opoziční strany Právo a spravedlnost (PiS) a Sjednocené pravice.

V Polsku se metoda in vitro, při níž spermie oplodní vajíčko mimo tělo ženy, používá už čtvrt století, nicméně tato katolická země je podle agentury Reuters poslední v Evropské unii, která pro ni neměla žádné právní předpisy. Katolická církev tuto metodu odmítá, protože podle ní odděluje manželský sex od plození potomků a může vést k ničení lidských zárodků.

Hlasování o novém zákonu o oplodnění in vitro v Senátu je více méně považováno za formalitu, vzhledem k velké většině mandátů PO. Otázkou je, zda horní komora stihne o tomto právním aktu hlasovat do 6. srpna, do kdy ho bude stvrzovat současný prezident. Poté nastoupí do čela státu Duda z PiS, který porazil Komorowského v květnových prezidentských volbách. Odmítnutí prezidenta podepsat zákon může parlament přehlasovat.
Nový právní předpis zakotvuje, že metodu in vitro mohou využít manželské i nesezdané páry, pokud jim po dobu 12 měsíců nepomohou jiné postupy. Každý pár může získat nejvýše šest oplodněných vajíček. Ta, která nebudou využita, mohou být po 20 letech nabídnuta k využití, ale nesmějí být zničena.

25.6.2015

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv