V hlavním městě by mohl vzniknout vzdělávací areál Svět záchranářů, kde by se děti i dospělí měli možnost seznámit s běžnými riziky a učili se na ně reagovat. Předběžný odhad nákladů se pohybuje mezi 380 a 500 miliony korun. Projekt je zatím pouze ve fázi záměru, kdy není jasné, kde by mohl areál vzniknout. Vyplývá to z materiálu, který schválili radní. V České republice existuje takový areál v Karlových Varech a do roku 2022 by mohla vybudovat stejně zaměřený areál také ostravská radnice.

Záchranná služba/ilustrační foto

„Svět záchranářů představuje významný podpůrný prvek v oblasti přípravy obyvatelstva na běžná rizika a mimořádné události s důrazem na sepětí teorie a praxe,“ píše se v materiálu. Návštěvníci by se v areálu učili první pomoc, správnou komunikaci při tísňovém volání nebo základní pravidla chování při požáru.

V areálu o rozloze zhruba 35.000 až 40.000 metrů čtverečních by měl být komplex několika budov, z nichž každá budova by byla zaměřena na jiné složky integrovaného záchranného systému. Zadavatelem a provozovatelem by měla být městská organizace Správa služeb. Do projektu chce město zapojit složky Integrovaného záchranného systému.

K nácviku reakce na rizika by měl sloužit například dvoupodlažní domek, v budově hasičů jednopodlažní domek s vyhořelou místností, dále simulace jeskyně s posezením okolo ohně, v budově státní policie cela předběžného zadržení, učebna pro výuku kybernetické bezpečnosti nebo dopravní hřiště.

31.8.2018

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv