Mezinárodní centrum klinického výzkumu Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně bude pravděpodobně testovat vakcínu proti koronaviru. Centrum nyní jedná s výrobcem o provedení klinické studie, do které se zapojí stovky dobrovolníků.

Světová zdravotnická organizace eviduje 169 kandidátních očkovacích látek, přičemž 26 z nich je v poslední fázi testu. „V Brně může být klinická studie ve třetí fázi, kdy se vakcína testuje na vysokém počtu dobrovolníků a nepředpokládá se výskyt velkého množství nežádoucích účinků,“ uvedl ředitel centra Pavel Iványi.

Třetí fáze studií obvykle obsahuje aplikaci vakcíny určitému vzorku dobrovolníků, u dalších se aplikuje placebo. Odborníci následně pozorují výskyt možných nežádoucích účinků, ať už prostřednictvím elektronických dotazníků nebo pravidelných kontrol u lékaře.

„Vakcinační studie jsou pro nás velkou výzvou, doposud jsme zde žádnou podobnou nedělali,“ doplnila vedoucí Oddělení klinických studií FNUSA-ICRC Lucie Tesárková.

O testování vakcíny proti onemocnění covid-19 v Brně bude jasno v nejbližších týdnech. V případě kladné odezvy centrum vypíše nábor dobrovolníků.

23.9.2020

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv