Ministerstva školství a zdravotnictví se dohodla na navýšení počtu míst pro studenty zdravotnických oborů na lékařských fakultách vysokých škol. O shodě na společném postupu na sociální síti X dnes po jednání s ministrem Vlastimilem Válkem (TOP 09) informovalministr školství Mikuláš Bek (STAN). Podle vyjádření Válka půjde od školního roku 2025/26 o stovky nových míst. Už v současného době chybí u lůžek tisíce sester a velký podíl jich je v předdůchodovém věku. Podobně byly navýšeny v roce 2019 počty studentů lékařství.

„Připravujeme změny ve financování vysokých škol, ale také opatření umožňující efektivněji využít kapacity zdravotnických VOŠ,“ napsal Bek. Válek už v před měsícem řekl, že navýšení bude stát zhruba půl miliardy korun. Podporu pro navýšení rozpočtu školství bude hledat na vládě.

Kromě všeobecných sester by podle Válkových dřívějších vyjádření mělo na vysokých školách studovat více také například nutričních terapeutů, radiologických asistentů nebo zdravotnických záchranářů. Řešit by chtěl i nedostatek psychologů. S děkany lékařských fakult jednal o navýšení počtu studentů těchto oborů od příštího roku, kapacity jsou podle MZd asi na 20procentní navýšení. Podobně oslovilo MZd i kraje, aby navýšili počet míst na zdravotnických středních a vyšších odborných školách.

Sester pracuje ve zdravotnictví asi 82.000, do pěti let jich ale asi 12.000 odejde do penze a do 15 let třetina. Už nyní podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) chybí kolem 2500 sester u lůžek. Spolu se stárnutím populace a rozvojem nemocí, které vyžadují celodenní péči, jako například různé druhy demencí, bude potřeba sester ještě vyšší než v současné době.

Obor všeobecná sestra a další nelékařské zdravotnické obory se studují na zdravotnických středních školách (SŠ), vyšších odborných školách (VOŠ) a vysokých školách (VŠ) jako bakalářský obor.

Po čtyřletém studiu zdravotnické SŠ končí studenti jako takzvaná praktická sestra, jejíž kompetence jsou poměrně omezené. Polovina z nich podle dat Ústavu zdravotnických informací (ÚZIS) nastupuje rovnou do zdravotnictví pracovat, část dál studuje na VOŠ nebo VŠ. Obor má podle dřívějších informací také poměrně velký podíl těch, kteří po škole do oboru nenastoupí. Sester, které absolvovaly v posledních letech VOŠ nebo bakalářský obor, pracuje v současné době ve zdravotnictví asi 75 procent.

Po tříletém studiu VOŠ, které nabízí 35 škol, mají sestry titul Diplomovaná sestra (DiS.), po VŠ bakalářský titul, která lze získat na 16 školách. V roce 2022 jich absolvovalo necelých 1300, praktických sester ze SŠ asi 2300.

Podobně byl v roce 2019 zhruba o 30 procent navýšený počet studentů oboru všeobecné lékařství, které musí vystudovat všichni lékaři než si vyberou svou specializaci. První absolventi těchto silnějších ročníků končí v letošním roce.

(ČTK)

11.6.2024

zdroj:


Další články

Na přehled všech zpráv