K mírnějším protiepidemickým opatřením přejde Česko od čtvrtka, rozhodli ministři na dnešním mimořádném jednání. Dodrží-li stanovená omezení, budou moci otevřít restaurace, všechny obchody i provozovny služeb a skončí noční omezení volného pohybu. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného není pravděpodobné, že by se Česko do konce roku dostalo do nižšího než třetího stupně. Školy do tohoto stupně opatření přejdou podle Blatného nejdřív od pondělí 7. prosince.

Navzdory zlepšení epidemické situace v posledních týdnech vláda podle Blatného znovu požádá Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu, který jinak skončí 12. prosince.

Index protiepidemického systému PES dnes zůstal sedmý den v řadě na 57 bodech ze sta, což vládě umožnilo rozhodnout o přechodu ze současného čtvrtého na mírnější třetí stupeň epidemické pohotovosti.

V důsledku rozhodnutí vlády se ve čtvrtek budou moci zákazníkům otevřít všechny dosud zavřené obchody a nákupní centra. Platné zůstane omezení plochy na zákazníka. Možné budou i venkovní trhy, uvedl ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček.

Od čtvrtka se částečně otevřou také stravovací zařízení, která nyní mohou prodávat jídlo jen přes okénko. Jejich otevírací doba se omezí na dobu od 06:00 do 22:00 a podniky budou smět naplnit kapacitu na polovinu.

Po šesti týdnech se budou moci návštěvníkům otevřít i muzea a galerie, ale zatím jen do čtvrtiny své kapacity. Pro divadla a kina se s přechodem na třetí stupeň protiepidemického systému nic nemění, tam by diváci mohli přijít do hlediště až s přestupem země do druhého stupně.

Podle prezidenta Asociace hotelů a restaurací ČR Václava Stárka je rozhodnutí o uvolnění restrikcí od čtvrtka dobrý kompromis. Přes obnovení provozu hotelů a restaurací by stát neměl zapomenout na kompenzace pro tato odvětví, řekl Stárek.

Za přijatelný kompromis označil podobu uvolnění také imunolog Václav Hořejší. „Myslím, že to je správně, v zásadě, protože to respektuje pravidla, která se stanovila v systému PES,“ řekl v televizi Prima. Poznamenal, že je rád, že uvolnění nezačne od pondělka.

Za vyvážený kompromis rozhodnutí i ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček. V televizi Prima řekl, že původně byl pro otevření obchodů a služeb až od pondělka za týden. Ke změně názoru ho přesvědčil argument, že lidé by měli před Vánoci málo času na nákupy, a mohly by se tvořit fronty.

Podobu opatření kritizuje Česká komora fitness. Klienti fitness center totiž budou povinni mít při cvičení roušky. Komora to považuje za zásadní problém v obnovení provozu sportovišť. Klienti se možná kvůli tomu do fitness center nevrátí, obává se.

29.11.2020

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv