Ve Španělsku dnes začal platit zákon o eutanazii, který schválil tamní parlament letos v březnu. Španělsko se tak stalo jednou z mála zemí na světě, jež povoluje lékařům na žádost vážně nemocného pacienta ukončit jeho život.

Zákon stanovuje pro výkon eutanazie přísná pravidla. Umožní ji jen španělským občanům, rezidentům a osobám, které prokazatelně žijí na španělském území alespoň 12 měsíců. O zákrok mohou požádat pacienti, kteří trpí vážnou a nevyléčitelnou nemocí nebo dlouhotrvajícími a nesnesitelnými bolestmi.

Zákon také stanovuje, že pacient musí být při vědomí. To podle lékařů může komplikovat přístup k eutanazii u pacientů s některými neurologickými chorobami, u kterých nebude snadné určit, zda naplňují tento požadavek. „Existují například osoby, které mají rozsáhlé výpadky paměti, ale jsou stále schopné činit významná rozhodnutí,“ popsal deníku El País jednu z možných sporných situací předseda spolku za důstojnou smrt Javier Velasco.

Pacient bude muset požádat o eutanazii dvakrát. Lékaři ho musí seznámit se zdravotním stavem a možnostmi léčby. Konečné slovo však budou mít dva komisaři jmenovaní regionální posudkovou komisí. Zákrok bude povolen, pokud se na něm oba shodnou, jinak ho bude projednávat celá komise. Podle stanice RTVE ale některé regiony již oznámily, že posudkové komise v řádném termínu nejmenují.

Schválení zákona patřilo mezi cíle levicové vlády vedené premiérem Pedrem Sánchezem. Podle vlády norma posiluje práva a svobody pacientů. Lidová strana a Vox naopak míní, že zákon porušuje právo na život, a proto se obrátily na ústavní soud. Ten se zatím k zákonu nevyjádřil, odmítl ale žádost krajně pravicové strany, aby do vynesení rozsudku pozastavil účinnost zákona. Zármutek nad vstupem zákona v platnost vyjádřili i církevní hodnostáři, například madridský arcibiskup.

Podle Javiera Velasca orgány nebudou vstupem zákona v platnost zavaleny žádostmi na vykonání eutanazie. Podle jeho odhadu by mohlo ve Španělsku využít této možnosti zhruba 4200 lidí ročně.

Eutanazii dosud v Evropské unii umožňovaly pouze tři státy – Belgie, Lucembursko a Nizozemsko.

V dalších zemích je legální takzvaná asistovaná sebevražda, tedy sebevražda vykonaná s pomocí jiné osoby. Může se jednat o laika, nebo o lékaře. To je příklad Švýcarska. Rozdíl mezi asistovanou sebevraždou a eutanazií spočívá v tom, že při eutanazii vykonává akt usmrcení napomáhající osoba, zatímco při asistované sebevraždě je to sám pacient.

25.6.2021

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv