Vědci ohlásili slibný výsledek výzkumu vakcíny proti malárii. Látka, kterou vyvíjí skupina Oxfordské univerzity, byla účinná u 77 procent účastníků testů. Malárie každoročně zabije 400 000 lidí. Většina jsou děti ze subsaharské Afriky.

V minulosti se zkoumalo několik vakcín, ale zatím žádná nedosahovala požadované účinnosti nad 75 procent.

Současná studie, o níž informoval server BBC, zahrnula 450 dětí z Burkiny Faso starších 12 měsíců. Ukázala se jako bezpečná a účinná ze 77 procent. V další fázi bude do výzkumu v celé Africe zapojeno 5000 dětí ve věku od pěti měsíců do tří let.

Malárii způsobují paraziti přenášení komáry. Je léčitelná, ale podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se jí v roce 2019 nakazilo 229 milionů lidí a 409 000 z nich zemřelo. Prvními projevy jsou horečka, bolesti hlavy a zimnice.

Adrian Hill, který řídí Jennerův ústav na Oxfordské univerzitě, řekl, že je tu první vakcína, která splňuje účinnost aspoň 75 procent, jakou požaduje WHO. Dosud vyvíjené vakcíny byly účinné jenom do 55 procent.

Testy nové látky začaly v roce 2019, před epidemií koronaviru. Hill řekl, že skupina na Oxfordské univerzitě vyvinula vakcínu proti covidu-19 s využitím poznatků o malárii.

Podle něj trvá výzkum malárie tak dlouho, protože v případě malárie jde o tisíce genů, zatímco u koronaviru zhruba o desítku. U malárie je zapotřebí velmi široká imunitní reakce, aby se člověk nemoci ubránil. „Je to opravdu technicky složité, a proto většina vakcín nefungovala,“ řekl Hill.

Ve studii otištěné v odborném časopisu The Lancet se uvádějí výsledky výzkumu očkovací látky označené R21/Matrix-M. Byla testována v období, kdy se malárií nakazí nejvíc lidí, tedy od května do srpna, a podávaly se vyšší a nižší dávky. V prvním případě byla účinnost 77 procent, ve druhém 71 procent. Na studii spolupracovaly týmy z Oxfordu, Burkiny Faso a USA.

Profesor parazitologie z Burkiny Faso Halidou Tinto výsledky označil za „strhující“ a vykazující mimořádnou účinnost. Vakcínu vyrobilo indické pracoviště Serum Institute a jeho zástupci oznámili, že bude-li vakcína schválena, dodá ústav více než 200 milionů dávek.

23.4.2021

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv