Výzkumníci v Thajsku začali shromažďovat vzorky vrápenců, jednoho z druhů netopýrů, kvůli jejich testování na nový koronavirus. Vedou je k tomu obavy, že tito netopýři mohou představovat hrozbu pro místní obyvatelstvo, oznámila thajská vláda. Během tří dnů chtějí badatelé nashromáždit 300 netopýrů z jeskyně v provincii Ťantchaburí na jihovýchodě země.

Thajsko bylo první zemí mimo Čínu, která zaznamenala případ nákazy novým koronavirem. Dosud je tam registrováno 3134 nakažených a 58 úmrtí s covidem-19.

Původ nového koronaviru je předmětem diskuse od doby, kdy se koncem minulého roku objevil v Číně. Světová zdravotnická organizace v dubnu uvedla, že všechny dostupné důkazy ukazují na netopýry v Číně jako na původce nového koronaviru, není ale jasné, jak virus překonal druhovou bariéru a přenesl se na lidi.

Vědci jsou znepokojeni, že vesničanům v dané oblasti může hrozit nebezpečí nákazy koronavirem způsobujícím nemoc covid-19. Obyvatelé regionu jsou totiž známi konzumací netopýrů. Po testech budou letouni zase vypuštěni na svobodu.

Výzkumníci z ministerstva pro národní parky, spolu s kolegy z nemocnice a univerzity vstoupili do jeskyně ve čtvrtek večer a následující den z ní vynesli vzorky krve, slin a výkalů netopýrů. Thajsko registruje 23 druhů netopýrů, dosud ale nebyli nikdy zkoumáni. Podle šéfa thajského výzkumného týmu jsou důvodem k testování vrápenců zprávy z Číny, že koronavirus SARS-CoV-2, vyvolávající nemoc covid-19, je podobný viru zjištěnému právě u vrápenců.

14.6.2020

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv